Otyłość przed ciążą związana z wyższym ryzykiem zgonu dziecka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Noworodki kobiet, które są otyłe przed zajściem w ciążę częściej umierają niż dzieci kobiet ważących prawidłowo – wynika z badania, które publikuje pismo "Obstetrics and Gynecology”.

Co więcej, ścisłe przestrzeganie zaleceń odnośnie przybierania na wadze podczas ciąży ma bardzo niewielki wpływ na obniżenie tego ryzyka, podkreślają autorzy pracy, naukowcy z Boston University School of Public Health (Massachusetts, USA).

W swojej analizie wykorzystali oni dane zbierane w latach 2012-2013 w grupie ponad 6 mln noworodków z 38 stanów USA. Obliczono, jaki wskaźnik masy ciała (BMI) miały matki przed zajściem w ciążę i na tej podstawie oceniano, czy miały nadwagę lub otyłość.

Okazało się, że noworodki kobiet, które przed ciążą były otyłe (BMI 30 i więcej), dwukrotnie częściej umierały z powodu powikłań wcześniactwa, niż noworodki pań ważących prawidłowo; miały też wyższą śmiertelność z powodu wad wrodzonych oraz wyższy odsetek nagłych zgonów.

Ryzyko zgonu dziecka rosło wprost proporcjonalnie do wskaźnika BMI przed zajściem kobiety w ciążę. Dla kobiet z otyłością pierwszego stopnia (BMI od 30 do 34,99) było wyższe o 32 proc. niż w przypadku pań ważących prawidłowo, natomiast dla kobiet z otyłością trzeciego stopnia, czyli olbrzymią (BMI 40 i więcej) – wyższe o 73 proc.

Generalnie kobiety nie przestrzegały zaleceń dotyczących przybierania na wadze w okresie ciąży, zwłaszcza te z nadwagą lub otyłością pierwszego stopnia. Zgodnie z rekomendacjami panie otyłe powinny w ciąży przytyć od 5 do 9 kg, a kobiety z nadwagą 7-11,5 kg. Jednak nawet u otyłych pań, które przybrały w ciąży zgodnie z zaleceniami, nie stwierdzono istotnego obniżenia odsetka zgonów dzieci.

"Nasze wyniki sugerują, że 60-75 proc. mam nie postępuje zgodnie z rekomendacjami, a nawet, gdy to robią, ma to niewielki wpływ na obniżenie śmiertelności wśród ich potomstwa" – komentuje współautor pracy prof. Eugene Declercq.

Jak przypomina, najnowsze badanie pozostaje w zgodzie z wynikami wcześniejszej pracy naukowców szwedzkich i jest kolejnym dowodem na to, jak ważne jest dbanie o prawidłową masę ciała przed zajściem w ciążę.

Statystyki wskazują, że w USA 20 proc. ciężarnych kobiet jest otyła przed zajściem w ciążę, natomiast w całej populacji kobiet w wieku 20-39 lat odsetek ten wynosi 32 proc. W Polsce jedna czwarta ciężarnych ma nadwagę lub otyłość w okresie przed poczęciem dziecka, wynika z badań prowadzonych pod kierunkiem dr. Andrzeja Wojtyły. Specjaliści przewidują, że odsetek ten będzie w najbliższym czasie wzrastał. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chemikalia w tworzywach sztucznych mogą mieć związek z setkami tysięcy zgonów na całym świecie

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera