Dobra materialne mogą dawać szczęście

Człowieka może uszczęśliwić zarówno posiadanie rzeczy materialnych, jak i kolekcjonowanie nowych doświadczeń życiowych. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju szczęścia potrzebuje – informuje „Social Psychological and Personality Science”.

Mieć czy być? Naukowcy od dawna zadają sobie pytanie, co daje człowiekowi większe poczucie szczęścia – kupowanie rzeczy materialnych czy wydawanie pieniędzy na aktywności (np. wyjście do kina).

Według badaczy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) do szczęścia prowadzą obie drogi. Dobra materialne zapewniają systematyczne dawki umiarkowanego szczęścia przez kilka tygodni, natomiast doświadczenia pozwalają poczuć intensywne szczęście w danym momencie oraz zachować przyjemne wspomnienia.

Pracownicy uniwersytetu poprosili osoby badane, aby przez kilka tygodni parę razy dziennie informowały ich o swoich odczuciach dotyczących ostatnich zakupów, np. ekspresu do kawy czy zestawu głośnomówiącego (dóbr materialnych) lub biletów na mecz hokejowy czy weekendowego wypadu na narty (doświadczeń).

Badacze zaobserwowali, że uczestnikom szczęście dawało zarówno posiadanie dóbr materialnych, jak i zdobywanie nowych doświadczeń, ale w odmienny sposób.

Właściciele nabytków materialnych doświadczali poczucia szczęścia o mniejszym natężeniu, ale za to dość często. Kolekcjonerzy doświadczeń mieli do czynienia z intensywnym, lecz jednorazowym momentem szczęścia, a później mogli liczyć tylko na miłe wspomnienia, które jednak skutecznie przypominały im o przebytej radości.

„Decyzja o tym, na co wydać pieniądze – na rzecz materialną czy życiowe doświadczanie – może sprowadzać się do tego, na jaki rodzaj szczęścia mamy ochotę” – komentuje jeden z autorów badania Aaron Weidman. (PAP)

ooo/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera