
Leki stosowane w terapii ADHD mogą powodować psychotyczne skutki uboczne u dzieci, jeśli u jednego z rodziców zdiagnozowano poważne zaburzenia psychiczne - informuje pismo "Pediatrics".
Naukowcy z Dalhousie University w Kanadzie przeprowadzili badania wśród 141 osób w wieku 6-21 lat, z których blisko jedna czwarta miała ADHD. W każdym przypadku jedno z rodziców miało zdiagnozowaną depresję, zaburzenia dwubiegunowe lub schizofrenię.
17 proc. badanych przyjmowało leki psychotropowe niwelujące objawy ADHD (metylofenidat, lisdeksamfetaminę lub dekstroamfetaminę).
Okazało się, że objawy psychotyczne, takie jak halucynacje, urojenia, słyszenie głosów czy zaburzenia percepcji, były skutkiem ubocznym stosowania leków u niemal dwóch trzecich stosujących je dzieci i młodych dorosłych. Objawy takie występowały jedynie u jednej czwartej osób nie przyjmujących leków psychotropowych.
"Wyniki te nie sugerują, że powinniśmy zaniechać stosowania tych leków, lecz zwracają uwagę na to, że lekarze powinni pytać dzieci o niezwykłe doświadczenia, które mogą być objawami psychotycznymi. Wówczas decyzja o przepisaniu leku będzie bardziej świadoma" - podkreśla autor badań dr Rudolf Uher.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.