Rosjanie dostarczą paliwo jądrowe do reaktora "Maria"

Fot. PAP/ Tomasz Gzell. 2011.08.31
Fot. PAP/ Tomasz Gzell. 2011.08.31

Rosyjska spółka TWEL dostarczy nisko wzbogacone paliwo jądrowe do jedynego w Polsce badawczego reaktora "Maria" - poinformował w poniedziałek PAP Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

TWEL to paliwowa spółka rosyjskiego Rosatomu. Spółka podaje, że nisko wzbogacone paliwo zostało specjalnie stworzone dla \"Marii\". TWEL dostarcza paliwo jądrowe do 74 reaktorów w Rosji i 15 w Europie i Azji.

Jak wyjaśnił PAP Strupczewski, rosyjska oferta była najtańsza, a po drugie, firma ma doświadczenie w produkcji paliwa tzw. rurowego.

\"Reaktor Maria był zaprojektowany i zbudowany przez polskich inżynierów i prawie wszystkie jego elementy były wykonane w Polsce. Do tych nielicznych wyjątków, które nie były możliwe do wykonania w Polsce, należało wysoko wzbogacone paliwo, bo takiego paliwa nigdy się w Polsce nie produkowało, więc dostarczono go z ZSRR\" - powiedział Strupczewski.

Pierwsze paliwo miało wysokie - rzędu 80 proc. wzbogacenie uranu 235. Jednak od pewnego czasu na całym świecie dąży się do zapobieżenia rozprzestrzeniania się wysoko wzbogaconego uranu, czyli takiego, z jakiego można zrobić bombę. Dlatego wymienia się paliwo na nisko wzbogacone.

Jednak w \"Marii\" - w przeciwieństwie do zachodnich reaktorów - paliwo znajduje się w specjalnych rurach, a nie płytkach.

\"Amerykanie opłacili nam pierwsze nisko wzbogacone paliwo, które zawierało 20 proc. uranu. To jednak było kłopotliwe, bo rdzeń reaktora jest bardzo ograniczony, paliwo znajduje się w bardzo cieniutkich rurkach, grubości rzędu 2 mm, zmieszczenie tam pewnej ilości uranu wzbogaconego czterokrotnie mniej niż pierwotnie, było problemem.

Jak dodaje Strupczewski, choć obecnie w jedynym polskim reaktorze znajduje się paliwo francuskie, to w ostatnim przetargu zdecydowano się na wybór rosyjskiej spółki.

\"Oprócz kryterium cenowego zdecydował fakt, że Rosjanie mają bardzo dobrze opanowaną technikę robienia elementów rurowych i robią to lepiej niż ktokolwiek na świecie\" - dodał Strupczewski.

Badawczy reaktor jądrowy „Maria” jest obecnie jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym. Jego moc wynosi 30 MW. Budowę \"Marii\" rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (IBJ).

Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony m.in. do napromieniania materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów, badań materiałowych i technologicznych neutronowej modyfikacji materiałów, badań fizycznych i neutronograficznych, wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych, celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.

PAP - Nauka w Polsce

drag/ pz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera