Pomagając innym, pomagamy sobie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Poprzez spełnianie dobrych uczynków łagodzimy stres towarzyszący nam w codziennym życiu, poprawiamy sobie nastrój i dbamy o własne zdrowie psychiczne – informuje magazyn „Clinical Psychological Science”.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yale (USA) przekonują, że pomaganie innym oraz udzielanie im wsparcia minimalizuje negatywny wpływ stresu na kondycję psychiczną człowieka. Osoby, które bezinteresownie pomagają innym odczuwają więcej pozytywnych emocji i cieszą się lepszym samopoczuciem.

Przez 2 tygodnie 77 ochotników uczestniczących w badaniu wysyłało naukowcom codzienne sprawozdania dotyczące przebiegu ich dnia. Badani informowali o każdym stresującym wydarzeniu, którego doświadczyli (np. kłótnia z małżonkiem, problemy w pracy, kłopoty zdrowotne, itp.), jak również o każdym dobrym uczynku, jaki udało im się spełnić (np. przytrzymanie komuś drzwi, wskazanie drogi, itp.). Następnie wypełniali kwestionariusze pozwalające ocenić natężenie pozytywnych i negatywnych emocji i zaznaczali na skali (od 0 do 100) poziom ogólnego samopoczucia.

Wyniki pokazały, że osoby, które chętnie pomagały innym miały na co dzień lepszy nastrój, odczuwały więcej pozytywnych emocji i wyżej oceniały swoje zdrowie psychiczne. Nawet w obliczu silnego stresu badani zdecydowanie lepiej radzili sobie w te dni, gdy spełniali dużo dobrych uczynków, co sugeruje, że pomaganie innym neutralizowało negatywny wpływ stresu na samopoczucie.

„Okres przedświąteczny bywa bardzo stresujący, dlatego zastanówmy się, czy zaproponowanie komuś pomocy, udzielenie mu potrzebnych wskazówek lub przytrzymanie dla niego drzwi windy, nie mogłoby sprawić, że poczujemy się choć trochę lepiej” – radzi współautorka badania Emily Ansell. (PAP)

ooo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera