Wybrano nazwy dla pozasłonecznych układów planetarnych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zakończył się ogólnoświatowy plebiscyt NameExoWorlds na wybór nazw dla 19 pozasłonecznych układów planetarnych (gwiazd i ich planet). Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła wyniki głosowanie zebrane od internautów ze 182 krajów świata.

Od teraz na niebie będzie m.in. gwiazda o nazwie Copernicus.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zrzeszająca astronomów z całego świata jest jedynym podmiotem uprawnionym do nadawania obiektom w kosmosie oficjalnie obowiązujących nazw. W przypadku pozasłonecznych układów planetarnych postanowiła jednak odwołać się do woli ludzi z całego świata, którzy mogli wziąć udział w głosowaniu na nazwy dla 19 takich systemów (14 gwiazd i 31 planet). Gwiazd do nazwania było mniej niż układów planetarnych, bowiem niektóre jaśniejsze miały już nazwy słowne wywodzące się ze starożytności.

W pierwszym etapie organizacje i kluby astronomiczne, a także planetaria ze wszystkich krajów mogły zgłaszać propozycje nazw wraz z uzasadnieniami. Zgłoszenia napłynęły z 45 krajów. Propozycje te musiały spełniać ogólne kryteria stosowane do nadawania nazw obiektów w kosmosie. Następnie zebrane w ten sposób propozycje poddano głosowaniu wśród internautów.

Uzyskano 573242 głosów oddanych na 274 proponowane nazwy. Grupa Robocza ds. Nazw Planet i Księżyców przeanalizowała wszystkie nazwy, które wygrały w plebiscycie i z jednym wyjątkiem je zaakceptowała. Tym wyjątkiem jest nazwa dla tau Boötis, która okazała się nie spełniać kryteriów. W związku z tym zostanie zorganizowane ponowne głosowanie na nazwę tego układu planetarnego. W pozostałych przypadkach nazwy zostały przyjęte, czasem z ewentualnymi małymi modyfikacjami dostosowującymi je do stosowanych reguł.

Polaków mogą szczególnie zaciekawić nazwy dla planet odkrytych przez prof. Aleksandra Wolszczana wokół pulsara PSR 1257+12, które były pierwszymi w historii odkrytymi planetami pozasłonecznymi. Od tej pory sam pulsar dostał alternatywną nazwę Lich, a jego planety: Draugr, Poltergeist, Phobetor.

Z kolei gwiazda 51 Pegasi, czyli pierwsza „normalna” gwiazda z planetami pozasłonecznymi, otrzymała nazwę związaną z naszym krajem – Copernicus (od Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego polskiego astronoma), a jej planety będą nosić imiona innych wielkich naukowców, m.in. Galileusza.

Oto spis nowych nazw dla pozasłonecznych układów planetarnych, po lewej oznaczenia oficjalne, a po prawej przyjęte oficjalnie nazwy słowne. Na pierwszej pozycji wymieniona jest nazwa danej gwiazdy, a na kolejnych nazwy planet ją okrążających.

14 Andromedae - Veritate

14 Andromedae b - Spe

18 Delphini - Musica

18 Delphini b - Arion

42 Draconis - Fafnir

42 Draconis b - Orbitar

47 Ursae Majoris - Chalawan

47 Ursae Majoris b - Taphao Thong

47 Ursae Majoris c - Taphao Kaew

51 Pegasi - Helvetios

51 Pegasi b - Dimidium

55 Cancri - Copernicus

55 Cancri b - Galileo

55 Cancri c - Brahe

55 Cancri d - Lippershey

55 Cancri e - Janssen

55 Cancri f - Harriot

Ain (epsilon Tauri) - pozostaje nazwa Ain

Ain b (epsilon Tauri b) - Amateru

Edasich (iota Draconis) - pozostaje nazwa Edasich

Edasich b (iota Draconis b) - Hypatia

HD 104985 - Tonatiuh

HD 104985 b - Meztli

HD 149026 - Ogma

HD 149026 b - Smertrios

HD 81688 - Intercrus

HD 81688 b - Arkas

mu Arae - Cervantes

mu Arae b - Quijote

mu Arae c - Dulcinea

mu Arae d - Rocinante

mu Arae e - Sancho

Pollux (beta Geminorum) - pozostaje nazwa Pollux

Pollux b (beta Geminorum b) - Thestias

PSR 1257+12 - Lich

PSR 1257+12 b - Draugr

PSR 1257+12 c - Poltergeist

PSR 1257+12 d - Phobetor

upsilon Andromedae - Titawin

upsilon Andromedae b - Saffar

upsilon Andromedae c - Samh

upsilon Andromedae d - Majriti

xi Aquilae - Libertas

xi Aquilae b - Fortitudo

Kompletna lista wyników plebiscytu została ogłoszona na stronie internetowej http://nameexoworlds.iau.org/ (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera