Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2023
PL EN
16.12.2015 aktualizacja 16.12.2015

W czwartek poznamy "Popularyzatorów Nauki 2015"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Najlepsi popularyzatorzy nauki - naukowcy, społecznicy, instytucje - otrzymają w czwartek w Warszawie nagrody w XI edycji konkursu "Popularyzator Nauki". Konkurs organizuje serwis PAP - Nauka w Polsce we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają zwykłym obywatelom zrozumieć, jak działa świat i na czym polega praca naukowca. Laureaci nagradzani są za to, że dzielą się swoją wiedzą i pasją naukową z innymi - niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej.

W tej edycji zainteresowanie konkursem było rekordowe - nadesłano 101 zgłoszeń. Oceniała je kapituła pod przewodnictwem byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. Michała Kleibera.

Kandydaci rywalizowali w czterech podstawowych kategoriach: Instytucje Naukowe, Instytucje Pozanaukowe, Media, a także Popularyzatorzy Indywidualni. W tej ostatniej - cieszącej się największą popularnością kategorii - przyznawane są dwie odrębne nagrody w podkategoriach: Naukowcy oraz Animatorzy Popularyzacji.

W konkursie są też przyznawane wyróżnienia w dwóch kategoriach: Nauka w Internecie - za internetową aktywność popularyzatorską, oraz Sponsor Popularyzacji - dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską. Poza tym Kapituła konkursu może przyznać też dodatkowe nagrody i wyróżnienia specjalne.

Od kilku lat redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje też pozaregulaminowe wyróżnienie za \"wzorcową politykę informacyjną\". Trafia ono do rzecznika prasowego uczelni lub instytucji naukowej, który - zdaniem redakcji - wyróżnił się w ostatnim roku m.in. jakością przekazywanych informacji, pomocą w kontaktach z naukowcami, a także zaangażowaniem w promocję macierzystej placówki.

Od 10. edycji konkursu wyróżnienie to nosi imię zmarłego w ub.r. red. Tomasza Trzcińskiego - pomysłodawcy konkursu \"Popularyzator Nauki\", współtwórcy i wieloletniego kierownika serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Uroczysta gala konkursowa odbędzie w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wszyscy laureaci otrzymają dyplomy i statuetki.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: współtwórczyni warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, fizyk prof. Łukasz Turski, a także wiele innych instytucji i wybitnych popularyzatorów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023