Prof. Marcin Pliński uhonorowany Medalem imienia Alfreda Lityńskiego

Prof. Marcin Pliński. Fot. Archiwum Wydziału Oceanografii i Geografii UG.
Prof. Marcin Pliński. Fot. Archiwum Wydziału Oceanografii i Geografii UG.

Profesor Marcin Pliński z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał Medal imienia Alfreda Lityńskiego, przyznawany jako wyraz uznania za zasługi na rzecz hydrobiologii i Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Jest to najwyższe wyróżnienie w środowisku hydrobiologów polskich.

Jak informuje rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz, Medal imienia Alfreda Lityńskiego jest przyznawany od ponad pięćdziesięciu lat. Dotychczas wyróżniono nim jednie dwadzieścia dwie osoby.

Prof. Marcin Pliński z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego jest wybitnym specjalistą w zakresie biologii i ekologii morza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki toksycznych zakwitów sinic. Ma na swoim koncie ponad 200 publikacji naukowych, w tym jako redaktor naukowy wielu cenionych monografii. Jedna z najbardziej znanych to dwunastotomowa „Flora Zatoki Gdańskiej i wód przyległych (Bałtyk Południowy)”.

W latach osiemdziesiątych przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii, a w latach 1996–2002 (także przez dwie kadencje) był rektorem Uniwersytetu Gdańskiego. Pełnił także funkcję przewodniczącego Komitetu Ekologii PAN, Komitetu Badań Morza PAN oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Za swoją działalność naukową i organizacyjną był wielokrotnie nagradzany, między innymi Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza oraz Medalem im. Kazimierza Demela, ponadto za działalność dydaktyczną Nagrodą Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dni Narodowego Centrum Nauki - już 12 i 13 maja w Rzeszowie

  • Fot. Adobe Stock

    Łódź/ Sześć nowych kierunków na Uniwersytecie Łódzkim; rekrutacja od 7 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera