
Założyciele sześciu innowacyjnych firm opowiadają o swojej drodze do sukcesu. Wydana przez PWN książka „Igrzyska talentów w Dolinie Krzemowej. Rozmowy z mistrzami startupów” przedstawia osoby, które naprawdę budują mosty pomiędzy Polską a Doliną Krzemową.
„Pomysł na napisanie książki zrodził się z potrzeby opowiedzenia o odważnych młodych ludziach, którzy postanowili zrewolucjonizować świat. Nasi rozmówcy marzą śmiało, myślą daleko i wyobraźnią wyprzedzają współczesność. Spełniają marzenia o >>szklanych domach<< XXI wieku” - mówią autorka książki Marta Zucker i współpracująca z nią Magdalena Bryzek.
Z ich obserwacji wynika, że wiele firm ciągu zaledwie kilku latod pierwszej inwestycji rośnie do wartości rynkowej mierzonej w dziesiątkach, setkach milionów, a nawet w miliardach dolarów. „To są wielkie sukcesy. Czas, aby sukcesy polskich startupów zaczęły być widoczne na tej skali” - dodają autorki.
W ich opinii przez ostatnie cztery lata na polskiej scenie startupowej dużo się wydarzyło. W Polsce coraz więcej osób chce działać globalnie i budować firmy działające na rynku światowym. Wraz z kolejnymi polskimi sukcesami, sieć ludzi w Polsce, którzy są nastawieni na zdobycie Doliny Krzemowej, będzie się rozrastać. Tych sukcesów będzie coraz więcej.
Wprowadzeniem do książki jest wywiad z profesorem Piotrem Moncarzem ze Stanfordu. „Dolina Krzemowa jest jak jedna wielka, bez przerwy trwająca olimpiada, na którą przyjeżdżają sportowcy z całego świata. Reprezentują czołówkę przedsiębiorczości swoich społeczności. I każdy chce zdobyć złoty medal” - uważa prof. Moncarz. Jego zdaniem dwa podstawowe elementy dzisiejszej Doliny Krzemowej to ogromna konkurencyjność i lawina nowych pomysłów, o których stale się rozmawia.
Rozmówcami Marty Zucker są: Jakub Krzych z firmy Estimote, Marcin Treder z UXPin, Radek Tadajewski z Oort, Greg Pietruszyński z Growbots, Marek Sadowski reprezentujący Robotics Inventions oraz Kamil Kuchta ze spółki Spray. Autorka nazywa ich „śmiałkami, którzy zmieniają naszą rzeczywistość”.
Wstęp do zbioru wywiadów napisał Piotr Wilam - współzałożyciel i partner zarządzający funduszu inwestycyjnego Innovation Nest. Przedsiębiorca, założyciel Wydawnictwa Pascal, współzałożyciel i pierwszy prezes Onet.pl. Według niego Krzemowa Dolina osiągnęła nieprawdopodobną masę, jeśli chodzi o ludzi oraz poziom wiedzy inżynierskiej, biznesowej i startupowej. Dzięki temu nagromadzeniu oraz swojej kulturze ma ona wartość, której nie da się przecenić.
Pomysłodawczyni oraz autorka książki ukończyła Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka uniwersytetu Eötvös Loránd Egyetem w Budapeszcie; karierę zawodową rozpoczęła pracując w Bukareszcie dla międzynarodowej korporacji, budując od podstaw rumuński oddział firmy oraz tworząc sieć sprzedaży. Od wielu lat jest związana z firmą doradczą KarStanS Sp. z o.o. Jest również producentem filmowym.Magdalena Bryzek wspiera międzynarodowe firmy w ich działaniach w Dolinie Krzemowej i poszukiwaniu nowych możliwości współpracy w Stanach Zjednoczonych. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami, marketingu i rozwoju biznesu w Polsce i USA. Od 2012 zaangażowana była w uruchomienie i zarządzała programem akceleracyjnym dla polskich firm zainteresowanych ekspansją na rynek amerykański (U.S.- Poland Innovation Hub, Palo Alto).
PAP – Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.