Szczepionka przeciwko meningokokom sprawdziła się w Afryce

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki szczepionce chroniącej przed meningokokami typu A liczba zachorowani powodowanych przez te bakterie zmalała w Afryce kilkaset razy – informuje pismo "Glinica Infectious Diseases”.

W 16 krajach na obszarze najczęstszego występowania zakażeń meningokokami Afryka subsaharyjska pomiędzy Gambią na zachodzie a Etiopią na wschodzie) zaszczepiono ponad 220 milionów osób poniżej 30. roku życia. Kampania szczepień rozpoczęła się w roku 2010 – zastosowano szczepionkę MenAfriVac, specjalnie zaprojektowaną na warunki afrykańskie.

W rezultacie liczba potwierdzonych zakażeń spadła z 1994 w roku 2009 do zaledwie czterech w roku 2013.

Mimo spektakularnego sukcesu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że jeśli nie rozpocznie się nowy program szczepień, za 10-15 lat mogą powrócić wielkie epidemie. Konieczne są szczepienia uodparniające nowo narodzone dzieci.

Zatwierdzono szczepionkę odpowiednią dla dzieci pomiędzy 9. a 18. miesiącem życia. Ghana już ją wprowadza, a osiem kolejnych krajów planuje tego dokonać w przyszłym roku. Problemem są także inne serotypy meningokoków - C, Y, W oraz X. Dlatego potrzebna byłaby szczepionka poliwalentna - obejmująca także te serotypy.

Podczas najtragiczniejszej z odnotowanych epidemii (lata 1996-97) zachorowało ponad ćwierć miliona osób zakażonych meningokokami, z czego 25 tysięcy zmarło. Choroba atakuje podczas pory suchej. Jej objawy przypominają przeziębienie z bólem głowy i gorączką. W krótkim czasie mogą pojawić się drgawki, śpiączka i dochodzi do śmierci. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera