
O odkryciach i kulisach badań wykopaliskowych starożytnych grobowców na zachodnim brzegu Luksoru w górnym Egipcie opowie 18 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu egiptolog dr Andrzej Ćwiek.
Od kilku sezonów poznańscy archeolodzy angażują się w badania nekropolii sprzed czterech tysięcy lat. Miejsce jest położone w pobliżu słynnej Doliny Królów, gdzie spoczywają faraonowie.
Polska Misja Archeologiczna w Szejch Abd el-Gurna działa od 2003 roku. Początkowo badania skupiły się na pozostałościach eremu, czyli pustelni koptyjskich zakonników, która powstała w VI-VIII wieku w zaaranżowanych na ten cel grobowcach egipskich wielmożów.
Obecnie archeolodzy eksplorują jeden z kilkunastometrowych szybów grobowych i poszukują śladów z pierwotnego okresu funkcjonowania założenia, czyli z czasów Średniego Państwa około 2000 lat p.n.e. Jego odkopanie i dotarcie do komory grobowej będzie celem prac, które rozpoczną się w styczniu 2016 r. W czasie ostatniego sezonu archeolodzy odkryli m.in. fragment lnianego płótna z hieroglificznym tekstem z imionami Ptolemeusza XII Auletesa (80-51 r. p.n.e.) - ojca słynnej Kleopatry VII, części drewnianych trumien, fajansowe paciorki i amulety oraz gliniane figurki uszebti, które w symboliczny sposób miały pracować zamiast zmarłego po jego śmierci.
Dr Andrzej Ćwiek jest zastępcą kierownika ekspedycji, pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Nadzoruje projekt badań struktur faraońskich, natomiast projektem kieruje Tomasz Górecki. Misja działa pod egidą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, przy udziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wstęp na prelekcję zatytułowaną „Polska Misja Archeologiczna w Szejch Abd el-Gurna (Egipt). Archeologia ekstremalna”, jest wolny. Spotkanie odbędzie się 18 listopada o godz. 11.00 w Muzeum Archeologicznym (ul. Wodna 27) w ramach comiesięcznego cyklu wykładów naukowych.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.