Przeciwzapalne mleko matki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Obecne w ludzkim mleku biocząsteczki hamują procesy zapalne – wykazali naukowcy z Brigham and Women\'s Hospital w Stanach Zjednoczonych.

Od dawna wiadomo, że zawierające składniki odżywcze i przeciwciała mleko kobiece odgrywa ważną rolę w rozwoju niemowląt.

Jak wykazały nowe badania, przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women\'s Hospital opublikowane na łamach "Mucosal Immunology", mleko zawiera biocząsteczki SPM, które pomagają zwalczać infekcje i stany zapalne, goić rany oraz łagodzić ból.

Niektóre z tych biocząsteczek wykryto wcześniej w ludzkich narządach i tkankach, jednak znalezienie ich wszystkich w jednym miejscu było dla autorów badań dużym zaskoczeniem.

Kolejne badania wykazały, że poziom SPM w mleku jest znacznie niższy w przypadku kobiet cierpiących na zapalenie piersi (mastitis). W mleku krowim ani mieszance zastępczej dla dzieci nie znaleziono ich w ogóle. Dalsze prace powinny pomóc w zrozumieniu roli SPM w okresie niemowlęcym, jednak dotychczasowe wyniki podkreślają znaczenie naturalnego karmienia.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera