Poznań/Inauguracja 90. roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rozwijanie współpracy między poznańskimi uczelniami i promocja uniwersytetu za granicą – to priorytety Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na zainaugurowany w środę jubileuszowy, 90. rok akademicki. Naukę na uniwersytecie rozpoczęło niemal 11 tys. studentów.

„Aby być nowoczesną i przede wszystkim potrzebną uczelnią musimy się wsłuchiwać w potrzeby zmieniającego się rynku. Ostatnie lata przyniosły nam stabilną, wysoką pozycję w polskich rankingach. Teraz czas, by skupić się na budowaniu wizerunku i pozycji uczelni poza granicami kraju” – podkreślił podczas inauguracji rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (UEP) prof. Marian Gorynia.

Dodał, że mimo widocznych już sukcesów na arenie europejskiej, wizerunek ten należy nieustannie umacniać. W tegorocznym, międzynarodowym rankingu Eduniversal, UEP zajął pierwsze miejsce w kategorii „Excellent Business School”. Ponadto, niemal 20 programów edukacyjnych uniwersytetu zostało docenionych w rankingach studiów magisterskich i MBA.

Rektor zaznaczył, że dla rozwoju uniwersytetu niezwykle ważna jest także współpraca na poziomie lokalnym; zarówno z innymi poznańskimi uczelniami, jak i instytucjami oraz "praktykami biznesu". Jego zdaniem zacieśnianie relacji m.in. z samorządem może przełożyć się na zwiększenie liczby prowadzonych badań naukowych.

„Znakomita infrastruktura i najnowocześniejszy sprzęt w dużym stopniu ułatwiają przeprowadzanie badań naukowych, których liczba na UEP w 2014 roku przekroczyła 400. W większości były to prace finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, ale z roku na rok wykonuje się coraz więcej prac badawczych na zlecenie krajowych instytucji oraz przedsiębiorców” – mówił rektor.

„Niestety, tego rodzaju prac jest nadal zbyt mało, dlatego tak ważna jest współpraca uczelni wyższych z samorządami i praktykami biznesu. Uczelnie posiadają szerokie grono ekspertów, naukowców, są w stanie znacząco wspomóc przedsiębiorców i samorządowców w zakresie prowadzenia nowoczesnych badań i wprowadzania innowacji” – dodał.

W tym roku naukę na pięciu wydziałach UEP rozpocznie 4,5 tys. nowych studentów, którzy będą mieli okazję studiować na czterech nowych specjalnościach: doradztwo finansowe, zarządzanie i finanse międzynarodowe, zarządzanie municypalne oraz rachunkowość i zarządzanie finansami ACCA. Do oferty uczelni został wprowadzony także nowy kierunek: Product & Process Management. Environmental Focus – studia inżynierskie w języku angielskim.

Jak zaznaczył prof. Gorynia zainaugurowany nowy rok akademicki będzie dla uczelni wyjątkowy w związku z obchodami 90-lecia UEP. Poza trwającymi przez cały rok spotkaniami i konferencjami, główne wydarzenia jubileuszowe obędą się w drugiej połowie maja 2016 roku.

Rektor w wystąpieniu odniósł się także do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Europie. „Mówiąc o misji uczelni wyższych, mam na myśli także pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku będziemy chcieli pomóc młodzieży z Syrii – przyjąć ich do grona naszych studentów, a przy wsparciu przyjaciół UEP pomóc im pokryć także opłaty za studia” - zadeklarował.

W minionym roku akademickim, w ramach programu „Polski Erasmus dla Ukrainy” na uniwersytecie studiowała młodzież ukraińska, która do Poznania przyjechała z terenów objętych wojną.

Poznański Uniwersytet Ekonomiczny zajmuje drugie miejsce w rankingu Perspektyw w kategorii najlepszych uczelni ekonomicznych w kraju. W ubiegłym roku uznany został ponadto uczelnią najbardziej przyjazną doktorantom, zwyciężając w konkursie PRODOK 2014.

PAP - Nauka w Polsce

ajw/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera