Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
07.09.2015 aktualizacja 07.09.2015

Trwają przygotowania do Tygodnia Otwartej Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od 19 do 25 października obchodzony będzie Tydzień Otwartej Nauki – Open Access Week (OAW). Osoby i instytucje, które chciałyby zorganizować wydarzenia z tej okazji, mogą się zgłaszać do koordynatora obchodów - Koalicji Otwartej Edukacji (KOED).

Mottem obchodów 8. edycji Tygodnia Otwartej Nauki jest „Otwartość dla współpracy”. "Tegoroczny temat ma zaakcentować, że otwarty dostęp do treści naukowych tworzy nowe drogi do współpracy między naukowcami, którzy udostępniają wyniki swoich badań, a wszystkimi potencjalnymi współpracownikami w nauce, biznesie czy organizacjach pozarządowych" - komentują w przesłanym PAP komunikacie organizatorzy z Koalicji Otwartej Edukacji.

Zwracają uwagę, że kiedy otwiera się zasoby nauki, trzeba rozmawiać i współpracować nie tylko z naukowcami, wydawcami, ale i decydentami, instytucjami finansującymi, studentami, a także z przedsiębiorcami. "Dla każdej z tych grup otwartość nauki oraz dostęp do wiedzy naukowej są ważne i mogą zmienić środowisko ich pracy. Bez współpracy nie byłoby otwartości i odwrotnie" - zaznaczono w komunikacie.

Koalicja Otwartej Edukacji (KOED), która w tym roku koordynuje obchody Tygodnia Otwartej Nauki w Polsce oraz Stowarzyszenie EBIB zachęcają wszystkie instytucje naukowe (i nie tylko), do organizowania wydarzeń promujących jak najszerszą otwartość w nauce. Mogą to być wydarzenia, stacjonarne lub zdalne, wykłady, wywiady, nagrania, webinary, sesje posterowe, konkursy lub inne formy atrakcyjne dla wybranej grupy odbiorców.

Przykłady można znaleźć na stronie oficjalnej Tygodnia Otwartej Nauki: http://www.openaccessweek.org/, gdzie zgłaszane są działania z całego świata inspirujące innych do podejmowania nowych.

Informacje o zaplanowanych polskich wydarzeniach dotyczących otwartej nauki zbiera KOED. Wszystkie zgłoszone inicjatywy będą promowane w serwisie informacyjnym Uwolnij Naukę! oraz tłumaczone na język angielski i umieszczane na głównej stronie międzynarodowego tygodnia OAW.

Informacje zostaną również opracowane przez KOED i przekazane do serwisów informacyjnych i mediów poświęconych sprawom nauki w Polsce. Członkowie KOED przygotują także plakaty i ulotki promujące wydarzenie. Będzie można je pobrać online i wykorzystać do promocji otwartości w swojej instytucji.

Koalicja Otwartej Edukacji jest porozumieniem organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury. W KOED działa bardzo wiele instytucji naukowych i organizacji, zaangażowanych we wspieranie otwartego dostępu, takich jak: Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Łódzki, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego I Komputerowego (ICM) UW, Akademia Górniczo-Hutnicza, Collegium Artium, Obywatele Nauki, Fundacja SocLab, Centrum Cyfrowe, Fundacja KLIO, a ich przedstawiciele tworzą w ramach KOED grupę roboczą działającą na rzecz otwartości w nauce.

Open Access Week to wydarzenie międzynarodowe, którego inicjatorem jest organizacja SPARC. Uczelnie, instytuty badawcze, biblioteki i organizacje pozarządowe z całego świata zaangażowane w budowanie otwartej nauki wykorzystują Tydzień Otwartej Nauki do pozyskiwania nowych zwolenników otwartości w nauce oraz edukowania na temat otwartego dostępu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022