Uczelnie i instytucje

Tor sprawności fizycznej dla studentów rzeszowskiej uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Specjalistyczny tor sprawności fizycznej powstał w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Korzystać z niego będą mogli głównie studenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, a także inni studenci, którzy zechcą sprawdzić swoją kondycję fizyczną.

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni, Przemysław Pawlak, zakup nowego toru pomoże studentom w przygotowaniu się do pracy w policji i umożliwi im sprawdzenie, jeszcze w czasie studiów, swoich możliwości fizycznych. Nowy tor jest bowiem taki sam, z jakim muszą się zmierzyć podczas testów sprawnościowych na egzaminie wstępnym kandydaci do pracy w policji.

Tor składa się z kilkudziesięciu odpowiednio ułożonych elementów. Są to m.in. płotki, skrzynie, materace piłki lekarskie oraz ważący 28 kilogramów manekin.

„Tor zajmuje całą powierzchnię hali sportowej, ponieważ przy jego ułożeniu ważne jest zachowanie wymaganych przez policyjne przepisy odległości pomiędzy poszczególnymi przeszkodami” – wyjaśnił Pawlak.

Test sprawnościowy na torze rozpoczyna się od pozycji leżącej na materacu z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Na przebiegnięcie całego toru i zaliczenie wszystkich ćwiczeń kandydat ma maksymalnie 1 minutę i 41 sekund. W tym czasie musi np. przebiec do dwóch stojaków, okrążyć je z prawej i lewej strony, wykonać przewroty w przód i w tył na materacach, przenieść ważący 28 kg manekin na dystansie 10 metrów.

Wśród sprawności do zaliczenia na torze jest jeszcze m.in. bieg przez płotki lekkoatletyczne, rzucanie piłkami lekarskimi, czy skoki przez cztery skrzynie gimnastyczne o wysokości 110 cm.

Pierwsi studenci skorzystali z nowego toru tuż przed wakacjami. Pozostali będą z niego korzystać od nowego roku akademickiego.

Pawlak przypomniał, że Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl jest jedyną uczelnią w regionie i jedną z kilkunastu w Polsce, która posiada uprawnienia do prowadzenia studiów I i II stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Studenci tego kierunku mają do wyboru jedną z sześciu specjalności: służby ochrony bezpieczeństwa publicznego, kryminalistyka i kryminologia, przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej, zarządzanie kryzysowe, komercyjne służby porządkowe oraz nowość – cyberbezpieczeństwo, które ruszy od października br.

Do dyspozycji studentów bezpieczeństwa wewnętrznego, oprócz nowego toru, jest jeszcze nowoczesna strzelnica elektroniczna, wyposażona w repliki broni Glock 17 i Beretta z symulatorem odrzutu, imitującym użycie prawdziwej broni palnej. Dzięki temu studenci mogą odbyć trening strzelecki przygotowujący do pracy w różnych służbach mundurowych.

Studenci uczelni korzystać mogą również z nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego.

PAP - Nauka w Polsce

api/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek na konferencji EU Innovation Journey'25, w Warszawie. PAP/Piotr Nowak

    Minister Kulasek: UE ma zasoby, by być liderem innowacji

  • Fot. Adobe Stock

    Nowy kierunek na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej - elektroradiologia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera