Leniwy jak panda

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pandy spalają o wiele mniej kalorii niż inne ssaki o podobnych rozmiarach, dzięki czemu do przetrwania wystarczy im dieta oparta jedynie na ciężkostrawnych pędach i liściach bambusa. To stanowi wyjaśnienie dla ich mało ruchliwego trybu życia.

Najnowsze badania mogą przyczynić się do utrwalenia obrazu pandy jako nowego symbolu lenistwa. Jak informuje BBC, inspiracją dla przeprowadzenia obserwacji życia tych ssaków był ich nietypowy styl odżywiania. O ile wybitnie roślinożerna krowa, dzięki obecnym w przewodzie pokarmowym bakteriom, trawi 80 proc. spożytego pokarmu, to panda wielka - tylko 25 proc. Naukowcy chcieli dowiedzieć się, dlaczego pandy są w stanie przetrwać, żywiąc się wyłącznie ciężkostrawnym bambusem. Warto przy tym zaznaczyć, że w swojej budowie ssaki te zachowały bakterie jelitowe wszystkożernych przodków, z których wyewoluowały.

Naukowcy poddali obserwacji pandy żyjące w niewoli i na wolności. Dzięki temu udało im się odkryć, że ssaki te spalają jedynie 38 proc. kalorii, które w tym samym czasie spalają inne ssaki tej samej wielkości. To rzadkie zjawisko w świecie przyrody. Przykładowo, podobną ilość energii co panda zużywa leniwiec trójpalczasty.

W trakcie badań naukowcy zauważyli, że zwierzęta żyjące na wolności były aktywne tylko w trakcie 49 proc. czasu. „Pandy oszczędzały energię dzięki niskiej aktywności fizycznej. Poziom metabolizmu aktywnej pandy jest niższy niż całkowicie nieruchomego człowieka” - mówi zaangażowany w badania prof. John Speakman z Uniwersytetu w Aberdeen i Chińskiej Akademii Nauk. „Odkryliśmy, że metabolizm tego ssaka jest powiązany z bardzo niskim poziomem hormonów tarczycy. Ma to związek z mutacją genetyczną w szlaku syntezy tych hormonów, która jest unikalna dla pandy” – dodaje Speakman. Co ciekawe, poziom hormonów tarczycy jest u pandy zbliżony do występującego u niedźwiedzia w czasie snu zimowego.

Pandy w niewoli były jeszcze mniej skłonne do ruchu. W trakcie badań poruszanie się zajęło im jedynie jedną trzecią całego czasu. Oprócz tego, naukowcy odkryli, że mózg, wątroba i nerki pandy są stosunkowo niewielkie w porównaniu do innych ssaków z rodziny niedźwiedziowatych. (PAP)

nks/ pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: pożary lasów dotkliwsze niż dawniej

  • Fot. Adobe Stock

    Suplementy omega-3 mogą opóźniać starzenie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera