
Indyjski informatyk i biznesmen N. R. Narayana Murthy, współtwórca i wieloletni prezes jednej z największych firm informatycznych na świecie - Infosys, otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa AGH w Krakowie.
Narayan Murthy odbierając tytuł powiedział, że Polska zawsze jest w jego sercu. „To dla mnie ogromny zaszczyt znaleźć się w kraju św. Maksymiliana Kolbego, Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, papieża Jana Pawła II, Fryderyka Chopina i wielu innych znakomitych obywateli świata. Ci ludzie inspirowali mnie i nadal będą stanowili codziennie natchnienie. Z tego względu Polska jest zawsze w moim sercu” – powiedział biznesmen.
Opowiedział też o początkach Infosys, o jej obecnej działalności i ideach. Wspominał o trudnościach, jakie z szóstką kolegów napotkał podczas tworzenia firmy w latach, kiedy Indie nie sprzyjały biznesowi. „To miała być profesjonalna korporacja, założona przez profesjonalistów i dla profesjonalistów. Chcieliśmy stać się poważaną korporacją, szacunek innych był dla nas najważniejszą rzeczą. Chcieliśmy też stworzyć miejsca pracy zapewniające wysokie dochody mężczyznom i kobietom w Indiach i za granicą. Chcieliśmy pokazać, że w Indiach można tworzyć bogactwo zgodnie z prawem, etyką” – mówił utytułowany.
Zaznaczył, że pracownicy są najbardziej wartościowym zasobem firmy i trzeba im stworzyć środowisko sprzyjające uczeniu się, rozwojowi. Dodał też, że sukces korporacji zależy od zaspokajania i przekraczania oczekiwań klientów.
Jak mówił w laudacji prof. Krzysztof Zieliński, Narayana Murthy jest „osobą o szczególnych osiągnięciach w obszarze organizacji przemysłu IT i globalnych usług informatycznych, (…) jest światowego formatu informatykiem i menedżerem”.
Nagavara Ramarao Narayana Murthy urodził się w 1946 r. w Majsur, w Indiach. Jest absolwentem National Institute of Engineering w Majsur oraz Indian Institute of Technology w Kanpur.
Karierę zawodową rozpoczął jako szef zespołu programistów w Indian Institute of Management w Ahmadabadzie. Zaprojektował tam pierwszy w Indiach system komputerowy z podziałem czasu oraz interpreter języka BASIC dla firmy Electronic Corporation of India Limited.
W 1981 r. wraz z sześcioma informatykami założył firmę Infosys, której był prezesem do 2002 r. Do 2014 r. pełnił w firmie funkcje kierownicze i doradcze. W tym czasie Infosys stał się firmą globalną, zatrudniającą obecnie 176 tys. osób w kilkudziesięciu krajach świata.
„Pan Narayana Murthy opracował i z sukcesem wdrożył w firmie Infosys tzw. +Global Delivery Model+, który stał się podstawą burzliwego rozwoju outsourcingu usług IT w skali globalnej, w tym w Polsce” - podkreślił prof. Zieliński i dodał, że szybki rozwój tego przemysłu obserwujemy także w Krakowie, który zajął w 2014 r. pierwsze miejsce w Europie jako centrum świadczenia usług BPO i IT oraz zajmuje dziewiąte miejsce w skali świata.
„Rozwój tej branży jest oparty na modelu opracowanym przez pana Narayana Murthy, a w przemyśle tym tylko w Krakowie zatrudnionych jest ok. 40 tys. pracowników. W ten sposób Pan Narayana Murthy przyczynił się bezpośrednio do rozwoju ekonomicznego Krakowa i wykreowania marki naszego miasta jako światowego centrum usług” – powiedział prof. Zieliński.
Koncern Infosys jest obecny w Polsce od 2007 r. i aktualnie zatrudnia prawie 2,5 tys. osób. Firma świadczy usługi dla klientów z całego świata w ponad 20 językach obcych. Do głównych obszarów specjalizacji polskiego centrum Infosys należą m.in. usługi finansowo-księgowe i zakupowe, zarządzanie ryzykiem czy transformacja biznesowa przedsiębiorstw.
Za zasługi dla rozwoju gospodarczego, a zwłaszcza przemysłu i technologii IT Narayana Murthy otrzymał 25 doktoratów honorowych uniwersytetów w Indiach i za granicą oraz liczne inne nagrody.
W 2012 r. został wpisany przez magazyn „Fortune” na listę 12 największych przedsiębiorców wszechczasów, a w 2005 r. znalazł się na ósmym miejscu wśród najbardziej poważanych liderów biznesu według „The Economist”.
Narayana Murthy, jako biznesmen i innowator, jest laureatem wielu rankingów organizowanych m.in. przez „Businessweek”, „Time”, „CNN”, „Fortune”, „Forbes”, „Financial Times”, „India Today”.
Narayana Murthy jest wpływowym doradcą premiera Indii. Zasiada lub zasiadał w kierownictwie instytucji dobroczynnych, a także prestiżowych uczelni (m.in. w Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Tokijskim). Doradza w obszarze zastosowań IT w kilku krajach azjatyckich.
Po uroczystości nadania godności w AGH rozpoczęło się I Polsko-Indyjskie Forum IT - dwudniowa konferencja poświęcona współpracy Polski i Indii w obszarze nowoczesnych technologii.
PAP - Nauka w Polsce
bko/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.