Depresja może prowadzić do zmniejszenia hipokampa

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Hipokamp, struktura mózgu odpowiedzialna za pamięć, jest znacznie mniejsza u osób z nawracającą depresją - informują naukowcy z Brain and Mind Research Institute (BMRI) w Australii na łamach pisma "Molecular Psychiatry".

Na podstawie obrazów uzyskanych podczas rezonansu magnetycznego naukowcy porównali objętość mózgu 1728 osób cierpiących na depresję oraz 7199 zdrowych osób z Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii.

Hipokamp jest strukturą mózgu odpowiedzialną za przyswajanie nowych informacji i tworzenie wspomnień. Wraz z wiekiem ulega on zmniejszeniu, jednak czynniki takie jak przewlekły stres i depresja mogą przyspieszać ten proces.

Zmniejszenie hipokampa było widoczne przede wszystkim u osób z nawracającą depresją (65 proc. wszystkich analizowanych pacjentów z depresją).

"Te szeroko zakrojone badania potwierdzają konieczność skutecznej interwencji już przy pierwszych epizodach depresji, zwłaszcza u dzieci i nastolatków, by zapobiec zmianom w mózgu zachodzącym wraz z nawrotami tej choroby" - podkreśla prof. Ian Hickie z BMRI.

Kolejnym krokiem naukowców będzie obserwacja zmian objętości hipokampa u pacjentów z depresją wraz z upływam lat, by ustalić, czy są one wynikiem przewlekłego stresu, czy też mają inne podłoże. (PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera