Nauka dla Społeczeństwa

25.03.2023
PL EN
17.06.2015 aktualizacja 17.06.2015

Sowa pomoże wyciszyć wiatraki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naśladując budowę skrzydła sowy, inżynierowie mogą stworzyć cichsze, a jednocześnie bardziej wydajne turbiny wiatrowe.

Turbiny wiatrowe wytwarzają energię elektryczną dzięki obracającym się wokół osi łopatkom. Nie emitują szkodliwych substancji, jednak ekologów niepokoi wytwarzany przez te instalacje hałas i jego wpływ na okoliczną ludność oraz zwierzęta lądowe i morskie.

Nigel Peake i jego koledzy z University of Cambridge postanowili przyjrzeć się wyciszającym dźwięki skrzydłom bezszelestnie latających sów.

Peake zwrócił uwagę na dwie występujące tylko u sów cechy, dzięki którym ptaki te latają tak cicho. Równomiernie rozmieszczone na skrzydłach włoski wyciszają fale dźwiękowe powstające podczas lotu, a baldachim z puchu zmniejsza ciśnienie działające na powierzchnię skrzydła, tłumiąc dźwięki.

Następnie naukowcy zbudowali własny model skrzydła, dodając do profilu aerodynamicznego szereg płetw, spełniających podobną funkcję, co włoski i puch na skrzydle sowy.

Jak wykazały testy w tunelu aerodynamicznym, redukcja hałasu działała najskuteczniej, gdy płetwy były w odległości 1 milimetra od siebie. Hałas udawało się zmniejszyć nawet dziesięciokrotnie.

Dzięki wyciszeniu turbin można by zwiększyć wytwarzaną przez nie moc, ponieważ często instalowane są w nich hamulce, mające ograniczyć obroty, a co za tym idzie - hałas. Co prawda płetwy na skrzydłach wytwarzają dodatkowy opór, ale zyski związane z szybszymi dopuszczalnymi obrotami zrekompensują te straty z nawiązką.

Zespół zaprezentuje swoją pracę podczas konferencji American Institute of Aeronautics and Astronautics w Dallas (Texas), jeszcze w tym miesiącu. (PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023