Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
17.05.2015 aktualizacja 17.05.2015

Otyłość i depresja wywołują nadmierną senność w ciągu dnia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Za uczucie ciągłego zmęczenia i nagłe napady senności w ciągu dnia powinniśmy winić przede wszystkim depresję i zbyt wysoką masę ciała – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „SLEEP”.

Nadmierna senność w ciągu dnia jest problemem, z którym boryka się około 30 proc. społeczeństwa. Do tej pory sądzono, że za jej występowanie w głównej mierze odpowiada niedobór snu lub niedotlenienie organizmu wywołane zespołem bezdechu śródsennego – chorobą polegająca na wielokrotnym zatrzymaniu lub spłyceniu oddechu w trakcie spoczynku. Jednak naukowcy z Penn State College of Medicine (USA) przekonują, że do permanentnego uczucia znużenia przyczyniają się przede wszystkim zaburzenia depresyjne i otyłość.

Badacze zebrali dane na temat kondycji fizycznej i psychicznej od prawie 1400 osób. Zaprosili je też na jedną noc do laboratorium, by obserwować przebieg ich snu. Po około 7,5 roku ponownie skontaktowali się z badanymi i powtórzyli wszystkie testy.

Okazało się, że zbyt wysoka masa ciała pozwalała w dużym stopniu przewidzieć, kto będzie odczuwał nadmierną senność w ciągu dnia. Otyli uczestnicy badania narzekali na wieczne zmęczenie bez względu na jakość i długość nocnego wypoczynku.

„Otyłość i wzrost masy ciała przyczyniały się do nadmiernej senności w ciągu dnia. Tymczasem spadek wagi pozwalał przewidzieć, u kogo dolegliwości ustaną” – mówi jeden z badaczy Julio Fernandez-Mendoza.

Naukowiec dodaje, że masa ciała stanowiła lepszy wskaźnik nadmiernej senności w ciągu dnia niż bezdech senny, który często towarzyszy ludziom z nadwagą. To może tłumaczyć, dlaczego niektóre metody wspomagania oddechu stosowane podczas leczenia tej przypadłości, np. CPAP (continuous positive airway pressure) zawodzą przy zapobieganiu nadmiernej senności. „Te metody nie są efektywne przy redukowaniu senności, bo nie powodują utraty wagi” – zaznacza Fernandez-Mendoza.

Według autorów badania otyłość wywołuje w organizmie permanentny stan zapalny, który sprzyja wydzielaniu cytokin – białek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej organizmu. To właśnie podwyższony poziom cytokin sprawia, że człowiek odczuwa ciągłe znużenie.

Kolejnym czynnikiem, który sprzyja występowaniu nadmiernej senności, jest depresja. Choroba ta często powoduje zbytnie pobudzenie organizmu - utrudnia zasypianie i wiąże się z częstymi pobudkami w ciągu nocy. Nie pozwala to na zaznanie odpowiedniej ilości wypoczynku.

„Ludzie z depresją zazwyczaj zbyt dużo rozmyślają, mają problem z wyciszeniem umysłu, a do tego podwyższone stężenie hormonów stresu” – mówi Fernandez-Mendoza.

„Zmęczenie i senność są najczęstszymi przyczynami niskiej produktywności w pracy i śmiertelnych wypadków samochodowych. W naszym badaniu wykazaliśmy związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy nadmierną sennością w ciągu dnia a otyłością i depresją – zjawiskami przyjmującymi obecnie rozmiary epidemii” – podsumowuje badacz. (PAP)

ooo/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023