
Ekstrakt z syropu klonowego sprawia, że bakterie są bardziej podatne na działanie antybiotyków – zawiadamia czasopismo „Applied and Environmental Microbiology”.
Naukowcy z Uniwersytetu McGill (Kanada) zaobserwowali, że ekstrakt z syropu klonowego w połączeniu z popularnymi antybiotykami jest niezwykle skuteczny w leczeniu infekcji bakteryjnych. Ze względu na wysoką zawartość związków fenolowych syrop klonowy zwiększa podatność bakterii na działanie leków i niszczy tworzone przez nie błony biologiczne (biofilmy).
Badacze przetestowali w laboratorium wpływ, jaki wywiera ekstrakt z syropu klonowego na chorobotwórcze szczepy bakterii z gatunku Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) i Proteus mirabilis, które wywołują zakażenia układu pokarmowego i moczowego.
Stwierdzili, że sam syrop klonowy nie jest zbyt przydatny przy zwalczaniu bakterii, ale w połączeniu z antybiotykami staje dla drobnoustrojów groźnym przeciwnikiem. Ekstrakt z syropu klonowego hamuje u bakterii ekspresję genów odpowiedzialnych za oporność na antybiotyki i wirulencję (złośliwość dla organizmu). Ponadto sprzyja likwidowaniu biofilmów – trudnych do usunięcia wielokomórkowych struktur bakteryjnych.
W ten sposób syrop klonowy wspomaga działanie antybiotyków, zwiększa ich skuteczność i w przyszłości może przyczynić się do ograniczenia stosowania tego typu środków leczniczych.
Naukowcy chcą teraz rozpocząć testy in vivo, a następnie przejść do prób klinicznych.
„Rezultaty naszego badania sugerują, że jest to prosta i efektywna metoda sprzyjająca ograniczeniu stosowania antybiotyków. Oczyma wyobraźni już teraz widzę, jak ekstrakt z syropu klonowego jest włączany w skład kapsułek zawierających antybiotyki” – komentuje koordynatorka przedsięwzięcia prof. Nathalie Tufenkji. (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.