Kompletny szkielet konia sprzed 2000 lat odkryto w Anglii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dobrze zachowany szkielet konia z czasów rzymskich odkryli archeolodzy we wschodniej Anglii – informuje serwis internetowy Cambridge News.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym na terenie Kampusu Biomedycznego Cambridge (CBC), na południowych obrzeżach miasta Cambridge - stolicy hrabstwa Cambridgeshire.

Archeolodzy z Uniwersytetu Cambridge prowadzący prace badawcze przed rozpoczęciem budowy hotelu i centrum konferencyjnego w CBC odkryli dobrze zachowany, kompletny szkielet konia sprzed ok. 2000 lat.

Jak poinformowała archeolog Alison Dickens z Uniwersytetu Cambridge, kompletny szkielet konia z początków okresu rzymskiego w Brytanii jest unikalnym znaleziskiem, gdyż zwykle naukowcy odnajdują na różnych stanowiskach archeologicznych liczne zwierzęce szczątki, ale występujące jako pojedyncze kości.

Szkielet odkryty w Cambridge na głębokości 50 centymetrów pod powierzchnią ziemi znajdował się w miejscu, gdzie w czasach rzymskich znajdowało się niewielkie żwirowisko, skąd czerpano żwir służący jako materiał budowlany przy wznoszeniu pobliskiej rzymskiej osady, której pozostałości odkryli archeolodzy 12 lat temu.

Według Dickens koń prawdopodobnie uległ wypadkowi podczas pracy w żwirowisku i złamał nogę.

Według ekspertów ślady częściowego zrośnięcia złamanej kości sugerują, że przez jakiś czas opiekowano się na miejscu leżącym na prawym boku zwierzęciem, ale w tym przypadku nie doszło do całkowitego wyzdrowienia i koń ostatecznie padł.

Podczas prac wykopaliskowych na stanowisku odkryto też fragmenty rzymskich wyrobów ceramicznych oraz pojedyncze kości innych zwierząt. (PAP)

jot/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera