Wysoki cholesterol wpływa na rozwój raka prostaty

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dieta bogata w produkty podnoszące poziom cholesterolu we krwi przyspiesza u mężczyzn rozwój raka gruczołu krokowego oraz powoduje jego przerzuty na węzły chłonne, płuca i kości - informują naukowcy z Uniwersytetu Queensland w Australii.

"Wysoki poziom cholesterolu nie zwiększa rozmiaru guza pierwotnego, jednak w sposób znaczący wpływa na rozprzestrzenianie się nowotworu" - mówi autorka badań dr Michelle Hill. Wnioski publikuje pismo "Oncotarget".

Podczas badań prowadzonych na komórkach nowotworowych naukowcy zidentyfikowali dwa białka: CAV1 i IQGAP1, które w głównej mierze przyczyniają się do szybkiego rozprzestrzeniania raka przy hipercholesterolemii (stężeniu cholesterolu powyżej normy).

"Cholesterol działa jak magnes, przyciągając te białka do powierzchni komórki nowotworowej. Zaburza to funkcjonowanie komórki i sprawia, że staje się ona bardziej agresywna, co sprzyja przerzutom. Gdybyśmy mogli zablokować to przyciągające działanie cholesterolu na białka, badania mogłyby doprowadzić do opracowania metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się raka gruczołu krokowego" - wyjaśnia dr Hill.

Na razie badacze zalecają, by lekarze prowadzący zwracali uwagę pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem na potrzebę kontrolowania poziomu cholesterolu, m.in. przez odpowiednią dietę. (PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera