
W środę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Dla wielu osób na świecie ich obserwacja, fotografowanie i poznawanie stały się ciekawym hobby, pasją i życiowym wyborem - zauważa rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Katarzyna Groblewska.
1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków. Został on ustanowiony w 1906 r. podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 r. - pierwszej międzynarodowej konwencji o ochronie ptaków. Polska przystąpiła do niej w 1932 roku. Dziś ptaki są chronione poprzez unijną Dyrektywę Ptasią, której celem jest ochrona wszystkich istniejących populacji dzikich ptaków występujących w Unii Europejskiej.
Współcześnie Międzynarodowy Dzień Ptaków ma przypominać nam o roli, jaką ptaki odgrywają w naszym życiu. Dla wielu osób na świecie obserwacja, fotografowanie i poznawanie ptaków stały się nie tylko ciekawym hobby, ale pasją i życiowym wyborem.
Co każdy może zrobić dla ptaków? Powiesić budkę lęgową – to już ostatni moment na zainstalowanie jej w ogrodzie. Ptaki przystępują właśnie do pierwszych lęgów. Poradnik nt. budek dostępny jest na stronie www.otop.org.pl
W ramach międzynarodowej kampanii edukacyjnej przybliżającej tajemnice ptasich migracji można zarejestrować na www.SpringAlive.net swoją pierwszą obserwację bocianów, jaskółek dymówek, kukułek i jerzyków.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.