
Archeolodzy ustalili wiek ludzkiego szkieletu odkrytego w południowej Norwegii na 8000 lat – informuje serwis internetowy The Local.
Odkrycia ludzkich szczątków z epoki kamienia dokonano latem 2014 roku podczas prac wykopaliskowych na prehistorycznym stanowisku archeologicznym Brunstand w Stokke, mieście położonym w okręgu Vestfold w południowej części Norwegii.
Według naukowców, odkryte szczątki mogły pochodzić z okresu mezolitu, który trwał od ok. 10.000 r. p.n.e. do 4000 r. p.n.e.
Najnowsze badania szczątków, które zostały podzielone na osiem części i przeniesione wraz z otaczającą je ziemią do laboratorium, wykazały, że pochodzą one z ok. 6000 r. p.n.e. i są najstarszym ludzkim szkieletem odkrytym dotychczas w Norwegii.
Jak poinformowała archeolog Almut Schulke z Uniwersytetu w Oslo, kruche kości szkieletu człowieka, który został pochowany w typowej dla epoki kamienia pozycji kucznej na boku, odkryto w ziemnym grobie wyłożonym kamieniami.
Wcześniej na stanowisku Brunstand archeolodzy odkryli pozostałości ludzkiej czaszki z ok. 5800 r. p.n.e.
Naukowcy jeszcze nie ustalili, czy na stanowisku istniała stała osada, czy też było to miejsce, gdzie ludzie przychodzili sporadycznie w poszukiwaniu np. określonych rodzajów kamieni.
Według Schulke dalsze prace badawcze na stanowisku mogą doprowadzić do odkrycia kolejnych śladów ludzkiej działalności w dzisiejszej południowej Norwegii w okresie mezolitu. (PAP)
jot/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.