Czaszka z czasów pierwszych ludzkich migracji do Europy

Fot. PAP/EPA/ JIM HOLLANDER 28.01.2015
Fot. PAP/EPA/ JIM HOLLANDER 28.01.2015

Czaszka sprzed 55 tys. lat może być świadectwem pierwszych ludzkich migracji z Afryki do Europy – informują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Czaszkę odkryto w izraelskiej jaskini Manot w Galilei. Zdaniem archeologów, może to być świadectwo najbliżej związane z ludzkimi migracjami z Afryki do Europy, Azji i dalej, które odbywały się ok. 60 tys. lat temu.

Europa i Azja były wówczas zamieszkiwane przez naszych neandertalskich kuzynów, którzy wyginęli po napłynięciu na ich tereny naszych przodków – ludzi współczesnych nam anatomicznie.

Niektóre detale czaszki odpowiadają anatomii czaszek populacji ludzkich w Europie z górnego paleolitu.

Jak wyjaśnia prowadzący badania, prof. Israel Hershkovitz z Uniwersytetu w Tel-Awiwie, czaszka jest bardzo subtelna, przypomina czaszkę współczesnego człowieka. Odznacza się jednak również pewnymi cechami występującymi w starszych znaleziskach.

Dodaje, że jest to pierwszy dowód na dużą falę migracyjną ze Wschodniej Afryki, przekraczającą Saharę i pustynię nubijską, i docierającą aż do wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego.(PAP)

krx/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera