Meduza potrafi wyczuwać oceaniczne prądy i aktywnie poruszać się w przeciwnym kierunku - informuje pismo Current Biology.
Międzynarodowy zespół naukowców, w skład którego weszli specjaliści z brytyjskiego Swansea University oraz australijskiego Deakin University w Warnambool, prowadził badania nad „zakwitami”, czyli masowymi pojawieniami się tysięcy, a nawet milionów meduz, które mogą pozostawać na danym obszarze przez wiele miesięcy.
Meduzy są głównym pożywieniem zagrożonych wymarciem żółwi skórzastych, jedzą je także ryby - które ponadto konkurują z meduzami o pożywienie - plankton. Zbyt intensywne połowy ryb sprawiają, że meduzy nadmiernie się mnożą. Występując w ogromnej liczbie mogą niszczyć lokalne łowiska, zjadając ikrę i narybek.
18 dużych meduz z gatunku Rhizostoma octopus, złapanych w Zatoce Biskajskiej u wybrzeży Francji, zostało zaopatrzonych w urządzenia rejestrujące przyspieszenie oraz położenie ciała. Do zamocowania aparatury naukowcy użyli zwykłej opaski do kabli. W tym samym czasie badacze zastosowali unoszące się na wodzie czujniki do monitorowania prądów oceanicznych.
Porównania danych dotyczących meduz z wynikami śledzenia prądów morskich wykazało, że organizmy te aktywnie pływały w kierunku przeciwnym do prądu, najwyraźniej wyczuwając, że dryfują. Nie udało się jednak na razie wyjaśnić, w jaki sposób te nieskomplikowane zwierzęta wyczuwają prądy. Być może potrafią wykrywać zmiany pola magnetycznego Ziemi podczas przemieszczania się.
Kolejnym etapem badań było stworzenie realistycznej symulacji ruchu „zakwitu” meduz na oceanie. Jak się okazało, aktywne i ukierunkowane poruszanie się pomaga utrzymać się meduzom na określonym obszarze, zapobiegając rozproszeniu się tych organizmów czy tez wyrzuceniu ich na brzeg. Uzyskane dane mogą pomóc w przewidywaniu masowych pojawień się meduz w przyszłości.(PAP)
pmw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.