Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
24.01.2015 aktualizacja 24.01.2015

Laureaci konkursu na najlepszego studenta zagranicznego - z Ukrainy, USA, Indii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Studenci z Ukrainy, USA, Indii i Haiti zostali laureatami piątej edycji Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce "Interstudent". Na polskich uczelniach studiuje obecnie ok. 40 tys. cudzoziemców, co stanowi ok. 2,7 proc. ogółu studentów.

Nagrody i dyplomy dla zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu "Interstudent" organizowanego przez Fundację Edukacyjną “Perspektywy”, wręczono w czwartek w Lublinie.

W kategorii studia licencjackie zwyciężył student ekonomii Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej w Lublinie Vitalij Smygur z Ukrainy. “Chciałem pójść na studia do Polski, bo to kraj dużych możliwości, a uczelnie wyższe dają tu edukację wysokiej jakości. Chciałem też poznać kraj moich przodków. Moja mama jest z urodzenia Polką, jej kultura, tradycje polskie były u nas zachowywane” - powiedział dziennikarzom Smygur.

W kategorii studia magisterskie laureatką została studentka medycyny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym Gabrielle Karpinsky z USA. “W Polsce czuje się super, tutaj świetnie się żyje. Tutaj znalazłam swoją pasję. W lipcu planuję zacząć rezydenturę na onkologii dziecięcej w Stanach” – powiedziała.

Zwycięzcą w kategorii studia doktoranckie został fizyk jądrowy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Ghanshyambhai Khatri z Indii. Nagrodę specjalną dla najpopularniejszego studenta zagranicznego - który spośród 22 nominowanych do finału, zdobył najwięcej głosów w plebiscycie internautów - otrzymał doktorant radiologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi Hugues Gentillon z Haiti.

Warunkiem udziału w konkursie jest aktywność studenta w lokalnym środowisku – np. kulturalna, społeczna, sportowa – działania na rzecz wielokulturowości oraz dobre wyniki w nauce. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 120 osób z 43 uczelni.

Prezes Fundacji Edukacyjnej “Perspektywy” Waldemar Siwiński podkreślił, że zagraniczni studenci na polskich uczelniach uczą otwartości na inne kultury, ale też stają się ambasadorami tych uczelni na świecie.

“Jestem przekonany, że zagraniczni studenci będą coraz silniej wpływać na oblicze i kształt polskiego środowiska akademickiego. Na świecie jest ok. 4 mln +international students+. Mają oni wpływ nie tylko na życie uczelni, ale też na gospodarkę i sytuację społeczną całego kraju. Uczą nas, że jesteśmy obywatelami świata” - powiedział Siwiński.

Rozstrzygnięcie konkursu towarzyszyło rozpoczętej w czwartek w Lublinie konferencji poświęconej studentom zagranicznym w Polsce. W konferencji bierze udział prawie 200 osób z 75 polskich uczelni. Dyskusje i panele dotyczą m.in. rozwoju mobilności studentów i pracowników naukowych, kształcenia studentów ze Wschodu, nowych trendów w zagranicznej promocji uczelni, internacjonalizacji badań naukowych, współpracy z władzami miast.

Na polskich uczelniach studiuje coraz więcej cudzoziemców. Obecnie jest ich ok. 40 tys. i jest to cztery razy więcej niż w roku 2005. Jednak stanowią oni ok. 2,7 proc. ogółu studentów w Polsce – co jest jednym z najniższych na świecie współczynników umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego (średnia krajów OECD wynosi 7,1 proc).

Ponad 40 proc. studentów zagranicznych w Polsce to Ukraińcy. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie studiuje ich 940 i są dominująca grupą cudzoziemców na tej uczelni (łącznie studiuje tu 1113 obcokrajowców).

Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski powiedział, że sprzyja temu m.in. położenie Lublina blisko granicy z Ukrainą, ale też niższe koszty utrzymania niż w innych miastach Polski. “Bardzo ważny jest też klimat, to, jak przyjmujemy tych studentów. Oni podkreślają, że dobrze się tu u nas czują, że są dobrze traktowani, znajdują koleżanki i kolegów. To jest dla nich niesłychanie ważne” – podkreślił.

Rektor UMCS dodał, że Ukraińcy wybierają raczej studia w języku polskim, rzadziej w języku angielskim, dlatego uczelnia organizuje dla nich kursy nauki języka polskiego. “Ważne jest też dla nich, jaka jest oferta kulturalna czy sportowa. Podkreślają też potrzebę podjęcia pracy, choćby dorywczej, bo pochodzą często z niezamożnych rodzin” – dodał Michałowski.

Konferencja poświęcona studentom zagranicznym potrwa w Lublinie do piątku.(PAP)

ren/ laz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024