Odkryto nowy gatunek gąbek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Międzynarodowy zespół biologów odkrył nowy gatunek gąbek szklanych. Zamieszkuje on zarówno wody Atlantyku, jak i Morza Śródziemnego.

W skład grupy badawczej, która natrafiła na nowy gatunek, wchodzą uczeni z Hiszpanii, Francji oraz Kanady. W pracach poszukiwawczych współdziałała z nimi ekologiczna organizacja Oceana.

Jak poinformował hiszpański biolog Ricardo Aguilar, na nieznany dotychczas nauce gatunek gąbek natrafiono na Atlantyku w odległości 200 km od brzegów południowo-zachodniej Portugalii, a także w basenie Morza Śródziemnego - u wybrzeży Korsyki i na Morzu Alborańskim.

"Istnieją przesłanki aby twierdzić, że ten nowy gatunek zaliczający się do gromady gąbek szklanych występuje również w innych częściach Oceanu Atlantyckiego - u brzegów Afryki północnej oraz wysp Makaronezji" - poinformował Aguilar.

Badacz przyznał, że dużym zaskoczeniem dla jego ekipy było potwierdzenie obecności gąbek szklanych w stosunkowo ciepłych wodach Morza Śródziemnego.

"W akwenie tym, nawet w jego najgłębszych partiach, temperatura wody nigdy nie schodzi poniżej 13 stopni Celsjusza. Jak widać morze to kryje nadal wiele niespodzianek dla nauki" - dodał Aguilar.

Uczeni, którzy nazwali nowy gatunek Sympagella delauzei, ujawnili, że jego okazy posiadają wysokość od 8 do 14 cm. Gąbki te występują zazwyczaj na głębokości 350-500 m pod powierzchnią wody.

Jak ujawnili badacze Sympagella delauzei, podobnie jak inne gąbki szklane, zawiera duże ilości krzemu.

Gąbki to beztkankowe zwierzęta morskie prowadzące zwykle osiadły tryb życia, zazwyczaj w koloniach. Ocenia się, że typ ten obejmuje około 8 tys. znanych nauce gatunków, z których zaledwie 150 zamieszkuje wody słodkie. Nauka dzieli gąbki na cztery gromady: szklane, pospolite, wapienne oraz homoscleromorpha.

Przedstawiciele gromady gąbek szklanych posiadają krzemionkowy szkielet, przybierający często kształt kielichów lub wazonów. Do podłoża przytwierdzają się dużymi igłami korzeniowymi.(PAP)

zat/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera