Wkrótce premiera filmu popularnonaukowego o początkach dynastii Piastów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

„Ukryte gniazdo dynastii” to tytuł kolejnego popularnonaukowego filmu Zdzisława Cozaca z cyklu „Tajemnice początków Polski”. Jego produkcja dobiega końca, a premiera planowana jest na luty 2015 roku na antenie TVP Historia.

Film będzie starał się pomóc w odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że w niespełna pół wieku nieznany wcześniej ród Piastów zdołał zbudować od podstaw państwo budzące respekt sąsiadujących z nim władców? Kim byli pomysłodawcy i twórcy państwa nazwanego w początku XI w. Polską? Czy Mieszko I i jego przodkowie pochodzili „stąd”, czy może przybyli z innego rejonu Europy?

Konsultantem naukowym „Ukrytego gniazda dynastii” jest prof. Henryk Samsonowicz. Innymi ekspertami, którzy wystąpią w filmie są wybitni polscy archeolodzy i historycy, m.in. prof. prof. Andrzej Buko, prof. Władysław Duczko, prof. Jacek Banaszkiewicz, prof. Przemysław Urbańczyk czy prof. Hanna Koćka-Krenz, ale również specjaliści innych dziedzin.

„Nowy film ma za zadanie udostępnienie szerszej publiczności ożywionej dyskusji naukowców nad hipotezami o pochodzeniu dynastii piastowskiej. Można je podzielić na dwie frakcje: jedna szuka +gniazda+ dynastii na ziemiach Polski, a druga poza jej granicami” – wyjaśnia PAP Zdzisław Cozac.

Zdaniem reżysera, do niedawna w powszechnej świadomości Polaków funkcjonowało przekonanie, że „gniazdem” dynastii było Gniezno, a państwo polskie uformowało się poprzez ewolucyjny rozwój wspólnot plemiennych. Jednak przeprowadzone w ostatnich latach badania archeologiczne i dendrochronologiczne zabytków pozostałych po wczesnośredniowiecznych grodach Wielkopolski wykazały, że należy zweryfikować ich dotychczasową chronologię i dynamikę przemian prowadzących do powstania wczesnopiastowskiego państwa.

Wśród hipotez o pochodzeniu rodu Piastów z Wielkopolski, autor filmu skoncentruje się na koncepcji o kaliskim rodowodzie Piastów. Kiedy powstał gród w Kaliszu–Zawodziu i jak wyglądał wraz z najbliższym otoczeniem? Czy jego władcy mieli wystarczający potencjał, by wyruszyć na podbój Wielkopolski? Jak gród na Zawodziu się rozwijał i jakie wydarzenia z jego dziejów mogą świadczyć, że zajmował szczególną pozycję w czasach panowania dynastii piastowskiej?

„Jedna z kluczowych scen ukaże, jak mogła wyglądać strategia podboju ziemi gnieźnieńskiej przez kaliskich władców. Z obrazem tym zderzą się najbardziej popularne hipotezy o obcym pochodzeniu dynastii piastowskiej: tzw. „skandynawska” i „wielkomorawska”” – zapowiada Cozac.

Która z przedstawionych hipotez jest najbliższa prawdy? Czy „gniazdo” dynastii zostanie kiedykolwiek odkryte? Autor filmu pokaże rozpoczęte badania naukowe, które powinny nas przybliżyć do poznania tej tajemnicy.

Jak zwykle w filmach Cozaca nie zabraknie barwnych inscenizacji z życia codziennego we wczesnośredniowiecznym grodzie i emocjonujących walk z najeźdźcami, w których wystąpili liczni odtwórcy historyczni. Także wirtualne rekonstrukcje kaliskiego grodu na Zawodziu pomogą widzom przenieść się w realia enigmatycznych początków Polski, by śledzić pasjonujące poszukiwania gniazda piastowskiej dynastii.

Film realizowany jest w koprodukcji z TVP HISTORIA. Poprzedni produkcja cyklu o wczesnośredniowiecznym Wolinie pt. „Miasto zatopionych bogów”, zdobył wiele festiwalowych nagród, w tym ostatnią – Złotego Kopernika – na zakończonym 28 listopada 2014 roku, Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2014. Film „Ukryte gniazdo dynastii” powstał, podobnie jak trzy wcześniejsze obrazy cyklu „Tajemnice początków Polski”, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

szz/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Tum 03.1981. Archikolegiata pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego (archikolegiata łęczycka). Zbudowana w XII w., architektura romańska. gr PAP/Wojciech Kryński

    Łódzkie/ W weekend średniowieczny piknik w grodzisku i kolegiacie w Tumie pod Łęczycą

  • Odsłonięte przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku relikty wartowni nr 5 i willi oficerskiej na Westerplatte, 2021 (aldg) PAP/Adam Warżawa

    Gdańsk/ Ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów odkryto na Westerplatte

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera