Krakowska AGH ma nowe laboratorium do badań paneli fotowoltaicznych

Fot. Materiały prasowe RWE Polska
Fot. Materiały prasowe RWE Polska

Akademia Górniczo-Hutnicza otworzyła nowoczesne laboratorium służące do badania jakości energii elektrycznej pozyskiwanej dzięki panelom fotowoltaicznym w zależności od warunków atmosferycznych. Pracownia nosi nazwę "RWE AGH Solar Lab".

Jak poinformowało biuro prasowe uczelni, uroczystego otwarcia nowego stanowiska dydaktyczno-naukowego dokonali w ubiegłą niedzielę: rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka oraz prezes firmy RWE Polska - fundatora laboratorium - dr Filip Thon.

Nowa pracownia znajduje się na Wydziale Energetyki i Paliw AGH. Składa się ona z 40 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu budynku wydziału, inwerterów, aparatury dydaktyczno-badawczej, baterii i stacji pogodowej mierzącej warunki atmosferyczne.

Jak zaznacza uczelnia, dzięki nowemu stanowisku dydaktycznemu studenci będą mogli wykonywać pomiary w trakcie ćwiczeń laboratoryjnych oraz prac magisterskich lub doktorskich.

Z kolei RWE Polska liczy na to, że wyniki pomiarów posłużą jej do oceny m.in. jakości pozyskiwanej w ten sposób energii elektrycznej.

Utworzenie RWE AGH Solar Lab jest kolejnym rezultatem stałego współdziałania krakowskiej uczelni i jednego z największych koncernów energetycznych w Europie. W ostatnich latach RWE ufundowała na AGH m.in. innowacyjne laboratorium pomiaru światła.

"Często podkreślamy, że Akademia Górniczo-Hutnicza żyje w pełnej symbiozie z rynkiem, współpracując ściśle z firmami z wielu branż. Współpraca z RWE jest jednym z najlepszych tego typu przykładów" - uważa prof. Słomka.

Spółki z Grupy RWE współpracują z Akademią Górniczo-Hutniczą od prawie 10 lat. W ramach tej współpracy koncern - oprócz rozpoczętej w 2005 roku wymiany doświadczeń z uczelnią w zakresie górnictwa węgla brunatnego, techniki energetycznej i energetyki - prowadził m.in. program praktyk dla studentów i absolwentów oraz ufundował (za pośrednictwem Fundacji RWE) trzyletni program stypendialny dla najlepszych z nich.

Część absolwentów uczelni zasiliła później szeregi firmy. Specjaliści koncernu prowadzili także wykłady na Akademii.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera