Szczecińscy archeolodzy odkryli budowle megalityczne

Pozostałości kamiennych konstrukcji odkryte w pobliżu Czachowa. Fot. A. Matuszewska
Pozostałości kamiennych konstrukcji odkryte w pobliżu Czachowa. Fot. A. Matuszewska

Tajemnicze konstrukcje megalityczne, wzniesione kilka tysięcy lat temu z wielkich bloków kamiennych, znaleźli na terenie Ziemi Łobeskiej (woj. zachodniopomorskie) naukowcy z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego (USz).

Dotychczas naukowcy nie zdawali sobie sprawy z obecności tego typu konstrukcji w tym rejonie.

Projekt inwentaryzacji megalitów na terenie Pomorza Zachodniego rozpoczął się w 2011 roku. Jego inicjatorami są dr Agnieszka Matuszewska i dr Marcin Szydłowski. Do tej pory współcześni archeolodzy jednak nie zapuszczali się w swoich poszukiwaniach do Ziemi Łobeskiej - jednego z najczystszych ekologicznie rejonów Polski. Jak się okazało – niesłusznie.

„Już sama kwerenda materiałów archiwalnych – dawnych niemieckich map, literatury i analiza toponomastyczna, polegająca na badaniu znaczenia dawnych (często ludowych) nazw miejscowych, w poszukiwaniu lokalizacji konstrukcji megalitycznych, przyniosły nadspodziewane rezultaty” – wyjaśnia PAP dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii USz.

Po wykonaniu skrupulatnej pracy gabinetowej, badacze udali się w teren. Do tej pory, w opisany powyżej sposób, zlokalizowali kilkanaście miejsc, gdzie w przeszłości mogły znajdować się konstrukcje megalityczne. Weryfikacji terenowej poddano dotychczas 5 z nich.

Jednym z nowo odkrytych stanowisk jest konstrukcja położona nieopodal miejscowości Czachowo. Na XIX-wiecznych mapach niemieckich zaznaczono Hünen Berg, czyli „wzgórze olbrzymów”. Dla archeologów był to sygnał, że na szczycie tak nazwanej formy terenowej mogła znajdować się konstrukcje megalityczna, tradycyjne łączona z gigantami. „Weryfikacja terenowa pokazała, że faktycznie w tym miejscu, w lesie na niewielkim wyniesieniu, znajdują się pozostałości kamiennych konstrukcji otoczone kamiennym kręgiem” – mówi dr Matuszewska.

Również dawne niemieckie nazwy miejscowości są wskazówką dla naukowców, gdzie należy szukać pradziejowych cmentarzysk wznoszonych z pomocą wielkich głazów. Obiecująco dla archeologów brzmią Komorowo (Die Stein Riege, Steinbrink, czyli grupa kamieni, stos kamieni), Krzemienna (Hünebag, Hünenberg, czyli wzgórze olbrzymów), Słudwia (Teufelsberg, Stückchen am Steinbrink, czyli diabelskie wzgórze, stos kamieni). To tylko kilka z przeanalizowanych przez szczecińskich badaczy nazw miejscowości. Kolejnym etapem będzie przeczesanie terenu.

Archeolodzy podkreślają, że przy badaniach tego typu i promocji zabytków bardzo ważne jest wsparcie lokalnej społeczności. Cennymi radami i dużą pomocą w czasie trwających prac wykazał się regionalista Bogdan Przybyła, który zainicjował działania terenowe na Ziemi Łobeskiej.

Kolejną wyprawę w teren szczecińscy archeolodzy planują na wiosnę.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera