Zsekwencjonowano genom krokodyli

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Genomy krokodyli, aligatorów i gawiali zsekwencjonował międzynarodowy zespół naukowców. O swoich wynikach badacze donoszą na łamach najnowszego numeru „Science”.

Dzięki poznaniu genomu rzędu krokodyli naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć ewolucję ich najbliższych krewniaków, jakimi są ptaki wyjaśnia David Ray z Texas Tech University. „Do naszych najważniejszych ustaleń należy to, że genomy krokodyli ewoluują niezwykle powoli w porównaniu z ptasimi” - dodaje.

Badania rozpoczęto w 2009 r. Ze względu na wysokie koszty podjęto wówczas próbę zsekwencjonowania zaledwie jednego procenta krokodylego DNA. Jednak niedługo później koszty sekwencjonowania znacznie obniżyły się. Cena zsekwencjonowania miliona par zasad DNA spadła z tysiąca dolarów do jednego dolara. Pierwotne plany można było zatem zwielokrotnić. W sumie zsekwencjonowano trzy mld par zasad.

Okazało się, że aligatory są niezwykle jednorodne genetycznie. Początkowo uznano, że to skutek polowań w XX w., które zubożyły ich pulę genetyczną. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że podobny wzorzec występuje również u krokodyli i gawiali. Przyczyna musi więc tkwić w niezwykle powolnym ewoluowaniu genomów tych gadów.

Genomy aligatorów, krokodyli i gawiali są identyczne w 93 proc. Dla porównania, ludzie i makaki również mają 93 proc. wspólnego DNA. Jednak wspólny przodek ludzi i makaków żył ok 23 mln lat temu, podczas gdy krokodyle i aligatory miały wspólnego przodka ok. 90 mln lat temu. Oznacza to, że genom naczelnych ewoluuje ok. cztery razy szybciej.(PAP)

krx/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera