
W toku ewolucji w genomie indyków i kur wolniej zachodziły zmiany niż u reszty ptaków, dlatego bliżej im do dinozaurzych przodków – informują badacze na łamach „BMC Genomics”.
W linii ewolucyjnej kur i indyków zmiany w chromosomach zachodziły wolniej w porównaniu z innymi ptakami, dlatego bliżej im do ptasich przodków, które z kolei wywodziły się z opierzonych dinozaurów – uważają naukowcy z Uniwersytetu w Kent (W.Brytania), którzy prowadzili badania pod kierunkiem prof. Darrena Griffina.
„Ptasie genomy różnią się od innych kręgowców tym, że mają więcej drobnych mikrochromosomów. Uważa się, że te małe pakiety materiału genetycznego były obecne u ptasich przodków – dinozaurów” - wyjaśnia Griffin. Jak dodaje, zespół odkrył, że kury mają najbardziej zbliżony wzorzec chromosomów do tych wczesnych przodków.
Z kolei, zdaniem badaczy, najszybsze zmiany genetyczne wśród badanych gatunków zachodziły u zeberki i papużki falistej.
Ci potomkowie dinozaurów, którzy przetrwali wielkie wymieranie, przeszli gwałtowną ewolucję. Naukowcy zastanawiają się, jakie mechanizmy umożliwiły pojawienie się takiej bioróżnorodności ptaków, liczącej ponad 10 tys. gatunków.
W ramach szeroko zakrojonych badań zespół chce poznać strukturę genomu kury, indyka, kaczki krzyżówki, zeberki i papużki falistej.(PAP)
krx/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.