
Skamieniałe liście drapieżnej rośliny sprzed 35-47 mln lat znaleźli w bursztynie z Bałtyku naukowcy z Niemiec. Znalezisko opisali w "PNAS".
Szczątki roślin mięsożernych wśród skamieniałości to prawdziwa rzadkość. Wyjątkiem bywają nasiona wodnej Aldrovandy, rośliny spokrewnionej z rosiczką. Do czasów współczesnych przetrwał tylko jeden, występujący także w Polsce, jej gatunek zwany aldrowandą pęcherzykowatą.
Dwa skamieniałe liście, najwyraźniej należące do rośliny mięsożernej, odkryli teraz w bursztynie z Bałtyku Eva-Maria Sadowski z uniwersytetu w Getyndze (Niemcy) i jej współpracownicy.
Bursztyn pochodzi z eocenu, z kopalni w okolicy Kaliningradu. Skamieniałe liście są pokryte wielokomórkowymi gruczołami i jednokomórkowymi włoskami, które prawdopodobnie reagowały na ruch drobnych zwierząt.
Zdaniem badaczy skamieniałe fragmenty przypominają liście południowoafrykańskiej rośliny zwanej tuliłezką (Roridula). Jej wąskie liście pokrywają włoski, wydzielające lepką wydzielinę. Tuliłezka nie "zjada" sama tego, co się do niej przylepi. Łup dostaje się żyjącemu z nią w symbiozie pluskwiakowi, który w zamian za to użyźnia tuliłezkę swoimi odchodami.
Biorąc pod uwagę podobieństwo, naukowcy sugerują, że skamieniałość może reprezentować odległych przodków tuliłezki. (PAP)
zan/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.