Red. Aneta Gałaburda - popularyzacja nauki zaczyna się od pytań

Red. Aneta Gałaburda
Red. Aneta Gałaburda

Prowadzony przez red. Anetę Gałaburdę cykl „Kto pyta, nie błądzi” jest dwa razy dziennie emitowany na radiowej antenie. Dziennikarka ma też na swoim koncie 100 odcinków programu „Mądre odpowiedzi na głupie pytania”, przez wiele lat prowadziła magazyny edukacyjne „Zielone oko”. To zaledwie część jej dorobku popularyzatorskiego. Red. Gałaburda z Polskiego Radia Białystok jest finalistką konkursu Popularyzator Nauki 2014 w kategorii „Media”.

Red. Gałaburda upowszechnia wiedzę z zakresu ekologii, językoznawstwa, biologii, chemii, dietetyki, meteorologii, psychologii, ornitologii, zoologii i informatyki. Zajmuje się popularyzowaniem nauki w regionalnej rozgłośni Polskim Radiu Białystok od 2000 roku. Jest autorką cenionych i wyróżnianych cykli popularnonaukowych, m.in. „W 60 dni dookoła Podlasia”, „W zaciszu lasu”, „Kwiatki prababki”, a także felietonów o historii przedmiotów użytkowych (około 300 wydań). „Kto pyta, nie błądzi” to cykl popularnonaukowych gawęd z udziałem ekspertów i naukowców. Jego uzupełnieniem jest – również redagowana przez Anetę Gałaburdę - strona internetowa www.radio.bialystok.pl/ktopyta

Zdaniem dziennikarki, popularyzator nauki musi mieć w sobie naturalną ciekawość świata i chęć do zadawania pytań. Jej samej pytania przychodzą do głowy codziennie, czasem są one proste, czasem dziwne albo śmieszne. W trakcie audycji radiowych „poważni profesorowie” nie tylko chętnie wyjaśniają wszelkie kwestie, ale sami włączają się do zabawy i wymyślają sobie pytania ze swojej dziedziny, tak żeby odpowiedź zaciekawiła zarówno uczniów, jak i dorosłych. Mnóstwo pytań przesyłają do radia słuchacze, red. Gałaburda ocenia, że często są one inspiracją do poruszenia w programie bardzo interesujących zagadnień.

Dziennikarka zapraszana jest jako ekspert na sympozja i konferencje. Relacjonuje wydarzenia naukowe, konferencje, a także informuje o sukcesach czy odkryciach. Przez kilka lat współpracowała z Radiem Olsztyn przy projekcie „Puls ziemi”, przeprowadzała wywiady z ekspertami i naukowcami dotyczące nowoczesnych sposobów ochrony środowiska. Prowadziła interwencje dotyczące kontrowersyjnych tematów związanych z ochroną środowiska i zwierząt. Przez dziesięć lat realizowała także akcję „Zielonym do Góry”, w której rozdała słuchaczom w konkursach po kilka tysięcy sadzonek. Akcja odbywała się dwa razy do roku, dzięki temu słuchacze posadzili łącznie sto tysięcy drzew i krzewów.

W 2014 r. red. Aneta Gałaburda uczestniczyła w kilkunastu festynach organizowanych przez Dom Kultury w Juchnowcu, gdzie prowadziła warsztaty powtórnego wykorzystywania odpadów. Jest zapraszana na spotkania do szkół i przedszkoli jako dziennikarz zajmujący się tematyką naukowo-ekologiczną.

W rozmowie z PAP podkreśla, że – choć opracowanie warsztatu dla szkoły różni się od przygotowania do audycji dla dorosłych – zajęcia takie spotykają się z zainteresowaniem osób w różnym wieku.

„Muszę opowiedzieć dzieciom o swojej pracy czy swoich doświadczeniach w taki sposób, żeby one to zrozumiały. Staram się nie prowadzić spotkań teoretycznych, nastawiam się na zajęcia praktyczne, na więcej przykładów. W cyklu festynów organizowanych przez dom kultury byliśmy w kilkudziesięciu miejscach z warsztatami dotyczącymi wykorzystania odpadów. Robiłam tam kwiaty z plastikowych butelek, co bardzo zaciekawiło rodziców, którzy chętnie włączali się w zabawy. W takich sytuacjach dorośli budzą w sobie dziecko” – uważa dziennikarka.

Aneta Gałaburda stworzyła wojewódzki konkurs literacko-plastyczny, poświęcony pamięci prof. Simony Kossak. Za jego II edycję Polskie Radio Białystok zostało nagrodzone Podlaską Marką Roku.

„Uczniowie przesyłają nam opowiadania i prace dotyczące spotkań ze zwierzętami. Potem wybieramy 10 najlepszych prac i umieszczamy je w książeczce +Opowiadajki+, jaką co roku wydajemy. Specjaliści dodają do nich opisy. I tak na przykład, jeśli na obrazku jest jeżyk niosący jabłko na grzbiecie, eksperci tłumaczą dzieciom, że w naturze jeż tak naprawdę nie nosi nigdy jabłka przyczepionego do kolców. Książeczki trafiają do szpitali, hospicjów i innych placówek opiekuńczych, na zasadzie +dzieci dzieciom+” – wyjaśniła pomysłodawczyni konkursu.

Dodała, że cykl „Kto pyta nie błądzi” również z założenia miał być formą edukacji dzieci i młodzieży. Jednak, jak obserwuje dziennikarka, stał się ciekawym programem dla każdej grupy wiekowej. Dowodem na to są pytania przysyłane do redakcji przez słuchaczy.

Kandydaturę dziennikarki zgłosił do konkursu Popularyzator Nauki dr hab. Jerzy Halicki, prorektor ds. dydaktycznych i studenckich Uniwersytetu w Białymstoku. Według niego podstawowym miernikiem zainteresowania są w dziennikarstwie słuchalność i nagrody. Aneta Gałaburda zdobyła m.in. Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaże „Ostatni strzał” i „Jeden rytm”. Wyróżnienie to nazywane jest „polskim Pulitzerem”. Zdaniem dr. Halickiego, kandydatka jest jedną z bardziej rozpoznawalnych dziennikarek w Polskim Radiu Białystok, docenianą za zaangażowanie i pasję, z jaką wykonuje swój zawód.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera