Waleczny roślinożerny dinozaur

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Roślinożerne stegozaury wcale nie były ociężałymi fajtłapami. Potrafiły za pomocą skutecznego ciosu obronić się przed drapieżnym allozaurem – poinformowano na stronie internetowej „Geological Society of America”.

Stegozaury były czworonożnymi, roślinożernymi dinozaurami, sprawiającymi wrażenie raczej ociężałych. Okazuje się jednak, że potrafiły być groźne w walce z niebezpiecznym drapieżnikiem, jakim był allozaur.

Paleontolodzy odkryli fragment szkieletu allozaura ze śladami po uderzeniu. Z analizy obrażeń wynika, że uszkodzenie kości łonowej zostało najprawdopodobniej spowodowane kolcem znajdującym się na końcu ogona stegozaura.

Podobne obrażenia spotyka się u kowbojów i koni biorących udział w rodeo z udziałem byków o długich rogach. Stegozaur musiał podejść pod allozaura i uderzyć go od dołu. Zdaniem naukowców, cios, który wymagał sporo zręczności, przyniósł drapieżnikowi śmierć.

„Rozległa infekcja wyżarła obszar kości o rozmiarach piłki bejsbolowej” – opisuje paleontolog, Robert Bakker z Houston Museum of Natural Science (USA). Jak dodaje, prawdopodobnie infekcja zaatakowała tkanki miękkie – mięśnie oraz narządy wewnętrzne – i w rezultacie pozbawiła allozaura życia. Ponieważ brak jakiejkolwiek oznaki regeneracji, można domyślać się, że allozaur zmarł wskutek infekcji.(PAP)

krx/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera