Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
27.10.2014 aktualizacja 27.10.2014

Odkryto nowy gatunek prehistorycznego ptaka

Fot. Z. M. Bocheński Fot. Z. M. Bocheński

Żył 29 mln lat temu i był wielkości dzisiejszej kuropatwy – nowo odkryty gatunek ptaka nosi nazwę Sobniogallus albinojamrozi. To pierwszy poznany gatunek ptaka grzebiącego – kuraka z okresu oligocenu na obszarze dzisiejszej Polski.

„Do dziś przetrwała duża część skamieniałego szkieletu ptaka. Niestety, kości nóg i głowy nie zachowały się, nie można więc powiedzieć nic szczegółowego o trybie życia opisanego ptaka” – wyjaśnia PAP prof. dr hab. Zbigniew M. Bocheński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, członek zespołu opracowującego znalezisko.

Mimo to naukowcy stwierdzili, że ptak na tyle różni się od współczesnych i poznanych dotychczas kopalnych grzebiących, że został przypisany do nowego rodzaju (Sobniogallus). Nowo opisany gatunek potwierdza, zdaniem badaczy, że ptaki zamieszkujące obszar środkowo-wschodniej Europy były znacznie zróżnicowane już w paleogenie – starszym okresie trzeciorzędu.

Nazwa nowego ptaka - Sobniogallus albinojamrozi pochodzi od miejsca znalezienia okazu (niegdyś rejon wsi Sobniów, obecnie włączony do Jasła) i jego pozycji taksonomicznej „gallus”, która wskazuje na ptaka najbardziej zbliżonego do kury. Drugi człon nawiązuje do imienia i nazwiska znalazcy, którym jest Albin Jamróz z Rzeszowa. To już drugi oligoceński ptak z Polski, którego skamieniałość odkrył i udostępnił nauce.

W skład zespołu opracowującego odkrycie wchodzili również dr hab. Teresa Tomek i mgr Krzysztof Wertz z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN oraz mgr Ewa Świdnicka z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Najnowsze znalezisko opisano i opublikowano w renomowanym międzynarodowym czasopiśmie paleontologicznym Palaeontologia Electronica. Praca od kilku dni jest dostępna na stronie internetowej czasopisma, gdzie można ją przeczytać online lub pobrać w wersji PDF.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024