Uczelnie i instytucje

45 mln zł i nowe możliwości tworzenia polskich spin offów

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało umowy z pierwszymi partnerami w ramach inicjatywy BRIdge Alfa. Zadaniem powołanych właśnie trzech spółek celowych będzie poszukiwanie innowacyjnych projektów i tworzenie z nich spin offów. Do 2017 roku spółki te zainwestować chcą w innowacyjne projekty ponad 45 mln zł.

NCBR w ramach programu BRIdge Alfa podpisało na razie umowy ze Startup Hub Poland, Polskim Instytutem Badań i Rozwoju oraz Xplorer Fund. To trzy tzw. wehikuły inwestycyjne - spółki celowe powoływane przez prywatnych inwestorów. Zadaniem tych spółek jest poszukiwanie innowacyjnych pomysłów przede wszystkim ze środowiska państwowych jednostek badawczych i naukowców.

Kiedy wehikuły te znajdą interesujące pomysły, zaczynają pracę z ich twórcami tak, aby móc powołać spin off - firmę komercjalizującą innowacyjne rozwiązanie. Wsparcie, na jakie może liczyć indywidualny projekt, wynosi nawet 1 mln zł.

"Chcemy, żeby polska gospodarka była bardziej innowacyjna, dlatego wspólnie z doświadczonymi przedstawicielami biznesu będziemy wspierać najbardziej innowacyjne, a zatem obarczone największym ryzykiem projekty. Podejmujemy konieczne ryzyko, ale zaangażowanie posiadających odpowiednie know-how funduszy jest gwarancją efektywnego wykorzystania środków na ten cel" – podkreśla zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Leszek Grabarczyk.

80 proc. środków, jakie inwestowane będą w nowatorskie projekty, pochodzić będzie z NCBR, a 20 proc. - stanowić będą środki zainwestowane przez prywatnych inwestorów. W podpisanych właśnie pierwszych trzech umowach NCBR oraz wehikuły inwestycyjne zobowiązały się przeznaczyć na wsparcie polskich innowacji 45 mln zł, co pozwoli na utworzenie ok. 30 nowych spin offów.

To jednak dopiero początek programu BRIdge Alfa, do końca roku NCBR chce podpisać umowy z kolejnymi sześcioma podmiotami. Każdy z wehikułów inwestycyjnych będzie miał trochę inną specyfikę działania. Budżet całego projektu to ponad 150 mln zł.

"Wsparcie polega na finansowaniu badań w fazie proof of principle i proof of concept, poprzedzających powołanie spółki" - mówi w rozmowie z PAP Grzegorz Majewski z NCBR. Wyjaśnia, że zanim spin off powstanie, będzie można wykonać badania, które pozwolą zweryfikować czy powołanie firmy się opłaci. Koszty takich badań - finansowane w ramach BRIdge Alfa - mogą wynosić nawet 200 tys. zł.

NCBR planuje zorganizować spotkania dla przedstawicieli wehikułów inwestycyjnych, w ramach których będą mogli wymieniać się doświadczeniami i rozwiązaniami oraz zacieśniać współpracę, przekazując jednocześnie do NCBR know-how niezbędny do ulepszania dalszych działań.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

  • 19.06.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Piotr Polak

    Min. Wieczorek: ustawa dot. Funduszu Dopłat obejmująca m.in. remonty i budowę akademików jest gotowa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera