Ponad 10 tys. studentów rozpoczęło we wtorek nowy rok akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (UEP). Od letniego semestru uczelni przybędzie nowy obiekt – kończony właśnie budynek Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych.
Studia I stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, rozpoczyna na poznańskiej uczelni ponad 2,5 tys. osób, studia II stopnia - prawie 2 tys. osób. Zajęcia odbywają się na 14 kierunkach 5 wydziałów, prowadzi je ponad 530 pracowników naukowych.
W trakcie inauguracji 89. roku akademickiego, rektor uczelni prof. Marian Gorynia poinformował, że z końcem grudnia zakończy się budowa Centrum Edukacyjnego Usług Elektronicznych UEP. Powstający od 2012 roku budynek będzie mógł pomieścić 2,5 tys. studentów i pracowników naukowych.
„Obecnie w obiekcie trwają odbiory techniczne, prace wykończeniowe, oraz montaż wyposażenia. Cały czas mamy nadzieję, że zajęcia rozpoczniemy tam od semestru letniego tego roku akademickiego" - powiedział.
W budynku znajdzie się m.in. 11 laboratoriów komputerowych dla łącznie 400 studentów, 36 pokoi konsultacyjnych i trzy sale audytoryjne na 800 miejsc. Wartość inwestycji to 57 mln złotych, z czego część jest finansowana z funduszy unijnych.
W trakcie wtorkowej uroczystości rektor przyznał, że w Poznaniu nie jest możliwe utworzenie jednego dużego uniwersytetu z najważniejszych miejskich uczelni. Dyskusje na ten temat trwały w środowisku akademickim przez kilka ostatnich lat.
„Te dyskusje należy skonkludować, że integracja w jeden wielki uniwersytet nie ma szansy na realizację. Biorąc pod uwagę doświadczenia zagraniczne, uwzględniając deklaracje władz ministerialnych, oraz przeprowadzone zmiany ustawowe wydaje się, że możliwa i wskazana jest integracja polegająca na skokowym zintensyfikowaniu współpracy" - powiedział.
Prof. Gorynia podkreślił, że UEP z roku na rok coraz ściślej współpracuje ze światem biznesu i finansów. Efektem licznych, wspólnych przedsięwzięć jest coraz lepsze przygotowanie absolwentów do przyszłej pracy.
„Niezwykle ważną rolę w budowaniu naszych relacji z otoczeniem jest Klub Partnera, liczący obecnie 55 firm. Dzięki współpracy z jednym z jego członków uruchomiono specjalność: operacje finansowe funduszy inwestycyjnych. Studenci tej specjalności mają szanse poznać prawdziwy świat finansów - część zajęć odbywa się we współpracującej z nami firmie" - powiedział prof. Gorynia.
Rektor podkreślił wysoką pozycję UEP w rankingach; w 15. edycji Rankingu Szkół Wyższych „Perspektywy 2014" uczelnia zajęła drugie miejsce w kategorii najlepszych uczelni ekonomicznych, oraz otrzymała nagrodę specjalną za największe postępy w kształceniu kadr naukowych.
PAP - Nauka w Polsce
rpo/ mki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.