Nie żyje prof. Marek Gedl

Zmarł wybitny polski archeolog prof. Marek Gedl. Miał 80 lat. Był uznanym w Europie specjalistą z zakresu epoki brązu i wczesnej epoki żelaza – poinformował Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którym naukowiec związany był od początku swojej kariery zawodowej.

Archeolog zmarł w piątek, 26 września. Był jednym z twórców powojennej krakowskiej szkoły archeologicznej. Przez wiele lat kierował Zakładem Archeologii Epoki Brązu Instytutu Archeologii UJ. Prowadził wykopaliska na wielkich cmentarzyskach epoki brązu w rejonie południowej Polski – m.in. w Kietrzu i Dankowie.

Prof. Gedl uzyskał doktorat w 1960 r., a habilitację w 1966 r. W 1983 r. został profesorem zwyczajnym. Pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął tuż po ukończeniu studiów w 1955 na stanowisku zastępcy asystenta. Na UJ przepracował 50 lat. Na emeryturę przeszedł w 2005 roku.

Był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności i Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Prof. Gedl otrzymał liczne laury i wyróżnienia. Wśród nich są m.in. Medal KEN, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Opublikował ponad 500 prac naukowych, w tym kilkadziesiąt książek. Wśród nich znalazła się, licząca kilkanaście tomów, monograficzna seria „Praehistorische Bronzefunde” dotycząca wyrobów metalowych z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza z terenu Polski. To właśnie dogłębne studia źródłoznawcze są szczególnie cenione w dorobku badacza. Był również autorem wznawianych podręczników akademickich dotyczących epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Europie i na terenie ziem polskich.

Uroczystości pogrzebowe prof. Marka Gedla odbędą się w czwartek 2 października o godzinie 13.40 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Benedykt Dybowski został naukowcem na zesłaniu, a potem udał się tam już dobrowolnie

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55 lat temu zmarł Władysław Anders, legendarny dowódca II Korpusu Polskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera