Towarzyskie samice pawianów żyją dłużej

Utrzymywanie kontaktów z innymi małpami, szczególnie płci męskiej, przedłuża życie samic pawianów o 2-3 lata – czytamy w czasopiśmie „Proceedings of the Royal Society B”.

Naukowcy z Uniwersytetu Duke’a (USA) - na podstawie długoletnich obserwacji pawianów masajskich żyjących na wolności - doszli do wniosku, że przyjacielskie samice małp, które poświęcają dużo czasu na podtrzymywanie więzi z innymi członkami stada, cieszą się dłuższą i zdrowszą egzystencją niż ich samotne koleżanki. Długowieczności sprzyjają zwłaszcza liczne relacje damsko-męskie.

Badacze porównywali ilość czasu spędzanego na iskaniu swoich towarzyszy przez 200 samic pawianów. Dzięki temu ustalili, które zwierzęta zaliczają się do stworzeń lubiących towarzystwo, a które wolą izolować się od pozostałych.

„Iskanie jest dla pawianów równoznaczne z ploteczkami, czy wyskoczeniem na kawę ze znajomym” – komentuje Susan Alberts, współautorka badania.

Następnym etapem była analiza związku między liczbą znajomych a długością życia poszczególnych osobników płci żeńskiej.

Okazało się, że najbardziej towarzyskie samice pawianów żyły średnio o 2-3 lata dłużej niż małpy preferujące samotność. Co więcej, po obliczeniu statystyk odnoszących się oddzielnie do przyjaźni damsko-damskich i relacji damsko-męskich stwierdzono, iż utrzymywanie kontaktów z innymi samicami zmniejsza ryzyko śmierci o 34 proc., a z innymi samcami aż o 45 proc.

Już wcześniejsze badania na pawianach, szczurach i delfinach sugerowały, że przyjaźnie pomiędzy osobnikami tej samej płci zwiększają szansę przetrwania i pozytywnie oddziałują na zdrowie zwierząt. Jednak to badanie jest jednym z pierwszych, które pokazuje, iż przyjaźnie międzypłciowe są równie korzystne, a może nawet korzystniejsze.

Według naukowców interakcje społeczne mogą sprzyjać długowieczności na wiele sposobów, gdyż pomagają zredukować stres, wzmocnić system odpornościowy, a także zapewnić lepszy dostęp do pożywienia i wody.

W przyszłości badacze chcą sprawdzić, czy przyjaźnie damsko-męskie wywierają pozytywny wpływ także na długość życia samców pawianów. (PAP)

ooo/ mrt/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Wyraźnie spadł poziom rtęci w atmosferze

  • Adobe Stock

    Sierra Leone/ Gwałtowny wzrost zachorowań na ospę małpią wywołał obawy w całej Afryce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera