Antyszczepionkowcy nie lubią witaminy K

Rodzice sprzeciwiający się szczepieniom zaczęli odmawiać także podawania ich dzieciom witaminy K - informuje "New Scientist".

Internetowe strony związane z ruchem antyszczepionkowym straszą wszelkiego rodzaju zagrożeniami rzekomo związanymi z zastrzykiem albo uznają ukłucie igłą za uraz, którego cień na zawsze naznaczy życie niemowlęcia.

Witamina K reguluje proces krzepnięcia krwi, zapobiegając groźnym dla życia krwawieniom (na przykład do mózgu). U osoby dorosłej witaminę K wytwarzają bakterie jelitowe, jednak jelita dziecka nie są jeszcze w dostatecznym stopniu zasiedlone przez bakterie. Także mleko matki nie zawiera jej w dostatecznej ilości.

Witamina K podawana jest noworodkom już od lat 60. XX wieku. W Polsce zastrzyk domięśniowy wykonywany jest w pierwszej dobie życia, a krople lub kapsułki witaminy K podaje się aż do końca 3. miesiąca (chyba, że zamiast mleka matki karmione jest witaminizowaną mieszanką).

Tymczasem w USA coraz częściej na izby przyjęć zgłaszają się rodzice z niemowlętami cierpiącymi na skazę krwotoczną związaną z niedoborem tej witaminy K (VKDB). Krwawienie do mózgu może spowodować poważne uszkodzenia, a nawet śmierć. Do Monroe Carell Jr. Children\'s Hospital w Vanderbilt przyjęto siedmioro takich dzieci w ciągu ośmiu miesięcy.

Na przykład Mark i Melissa Knotowicz odmówili podania witaminy K swoim bliźniętom, ponieważ słyszeli, że witamina ta powoduje białaczkę. Choć dawne badania wydawały się wskazywać na związek pomiędzy białaczką a konserwantem zawartym w ampułkach z witaminą, późniejsze obserwacje tego nie potwierdziły.

Gdy jedno z bliźniąt państwa Knotowicz zachorowało, lekarze podejrzewali zatrucie lub sepsę. Dopiero, gdy rodzice poinformowali o odmowie podania witaminy K, sprawa się wyjaśniła. U obojga dzieci stwierdzono niedobór witaminy K.

Niemowlętom szybko podano odpowiednią dawkę, ale u jednego z nich rozpoznano krwawienia mózgowe. Spędziło tydzień w szpitalu i przechodzi rehabilitację. Nie wiadomo, czy będzie w pełni sprawne intelektualnie.

Co zakrawa na ironię, dzieci karmione piersią są dużo bardziej narażone na niedobór witaminy K, a karmienie piersią jest szczególnie popularne wśród osób sprzeciwiających się szczepionkom i innym zastrzykom.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera