Nauka dla Społeczeństwa

29.09.2022
PL EN
25.07.2014 aktualizacja 25.07.2014

Foki lubią turbiny wiatrowe

Ulokowane na morzu farmy turbin wiatrowych są często odwiedzane przez foki, które wabi tam obfitość ryb - informuje „New Scientist”.

Turbiny wiatrowe często instalowane są na morzu, ponieważ nie brakuje tam miejsca, wiatry wieją częściej i są silniejsze, a duża odległość od ludzkich siedzib zmniejsza potencjalną uciążliwość elektrowni. Morskie farmy wiatrowe powstają w Belgii, Danii, Finlandii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Debbie Russell z brytyjskiego University of St Andrews i jej koledzy śledzili za pomocą nadajników GPS na Morzu Północnym ponad 100 fok szarych (Halichoerus grypus) oraz fok pospolitych (Phoca vitulina).

11 z obserwowanych fok przebywało w pobliżu dwóch farm wiatrowych – niemieckiej Alpha Ventus oraz brytyjskiej Sheringham Shoal. Trzy pływały od jednej turbiny do drugiej, czasami zatrzymując się, aby żerować. Kolejnych sześć całymi dniami szukało pożywienia wzdłuż podmorskich rurociągów.

Jak skomentowała wypowiadająca się dla „New Scientist” Victoria Todd z Ocean Science Consulting w Dunbar, foki najprawdopodobniej zwabia ku farmom wiatrowym i innym podmorskim konstrukcjom obfitsze występowanie ryb. Ona sama obserwowała foki polujące na ryby przy platformach wiertniczych. W pobliżu platform czy turbin częściej pojawiają się zarówno ryby, jak i koralowce i inne morskie zwierzęta. (PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022