
Do zawału serca i udaru mózgu przyczynia się nadmierne wytwarzanie białych ciałek krwi wywołane długotrwałym stresem – twierdzi Reuters, powołując się na amerykańskich badaczy.
Od dawna było wiadomo, że nadmierne i długotrwałe stresy zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nie było jednak wiadomo jaki jest tego mechanizm. Jednym z powodów jest nadciśnienie tętnicze krwi. Teraz jednak okazuje się, że dodatkowym powodem może być działanie układu immunologicznego.
Jeden z autorów badań Matthias Nahrendorf z Harvard Medical School w Bostonie twierdzi, że białe ciałka krwi, czyli leukocyty pełnią ważną rolę w organizmie, przede wszystkim chronią organizm przed infekcjami i uczestniczą w gojeniu się ran. Białe krwinki są niemal bezbarwne i mają zdolność ruchu, jedne giną po kilku dniach, ale są i takie, które mogą przetrwać nawet 20 lat. Kiedy występują w nadmiarze, mogą być jednak szkodliwe.
Nadmiar leukocytów powoduje, że część z nich zbija się w większe grupy w ścianach wewnętrznych naczyń krwionośnych. Ogranicza to przepływ krwi, ale może również sprzyjać powstawaniu zakrzepów, które mogą zatkać tętnicę, doprowadzając do zawału serca lub niedokrwiennego udaru mózgu.
Amerykańscy specjaliści doszli do takiego wniosku, badając próbki krwi 29 lekarzy rezydentów będących w różnych sytuacjach, w pracy, w domu, jak i podczas wypoczynku. Zauważono wtedy, że stres pobudza w szpiku kostnym wytwarzanie komórek macierzystych, z których powstają białe krwinki.
Potwierdziły to eksperymenty na myszach. Gryzonie poddawano stresom i obserwowano, jaki ma to wpływ na wytwarzanie leukocytów oraz ich odkładanie się w ścianach tętnic i powstawanie zakrzepów.
Matthias Nahrendorf podkreśla, że białe krwinki są jednym z wielu elementów doprowadzających do chorób sercowo-naczyniowych. Oprócz nich sprzyja im nadmierny poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze oraz palenie tytoniu, a także skłonności genetyczne. (PAP)
zbw/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.