
Niektóre gatunki mrówek potrafią dość dobrze pływać. Skacząc do wody, unikają niebezpieczeństwa, które czyha na nie w koronach drzew – informują naukowcy na łamach „Journal of Experimental Biology”.
Steve Yanoviak z University of Louisville (USA) wraz ze swoją studentką, Daną Frederick, postanowili zbadać, jak wyglądają umiejętności pływackie tropikalnych mrówek. Wrzucali mrówki różnych gatunków do wody i przyglądali się, jak sobie w niej radzą i czy dysponują jakimś swoistym stylem pływackim.
Ich zdaniem ponad 50 proc. gatunków tropikalnych mrówek potrafi pływać. Co więcej, pływanie musiało być ważne dla ich przetrwania, ponieważ wyewoluowało niezależnie przynajmniej czterokrotnie w ramach drzewa rodzinnego mrówek.
Zespół badał 35 gatunków, począwszy od malutkich Wasmannia rochai po duże Paraponera clavata. Około 57 proc. wykazywało się pewnymi umiejętnościami pływackimi. Reszta była w wodzie bezradna.
Spośród pływaków, 10 gatunków okazało się prawdziwymi atletami, np. Gigantiops destructor potrafił płynąć z prędkością 16 cm na sekundę.
Naukowcy zaobserwowali, że mrówki, kiedy znajdą się w wodzie, przeważnie kierują się ku ciemnym obiektom w ich polu widzenia, takim jak drzewa rosnące przy brzegu.(PAP)
krx/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.