
Sen po nauce stymuluje wzrost kolców dendrytycznych, wypustek pokrywających dendryty neuronów i odbierających sygnały od innych komórek nerwowych - wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego, o których informuje tygodnik "Science".
Naukowcy obserwowali mózgi transgenicznych myszy, których neurony zostały wyposażone w białko zielonej fluorescencji. Zadaniem gryzoni było nauczenie się utrzymywania równowagi na coraz szybciej obracającej się lince. W ciągu sześciu godzin po treningu w korze ruchowej myszy zauważono pojawianie się nowych kolców dendrytycznych.
Następnie myszy podzielono na dwie grupy; obie trenowały przez godzinę, przy czym pierwsza zaraz po treningu spała przez 7 godzin, a druga przez tyle samo czasu pozostawała aktywna. Okazało się, że kolce dendrytyczne rozwijały się znacznie intensywniej w pierwszej grupie. Co więcej, zaobserwowano, iż rodzaj zadania miał wpływ na to, na których dendrytach pojawiają się nowe wypustki (część myszy uczyła się kroków naprzód, a część - do tyłu).
"Gdy uczymy się czegoś nowego, na dendrytach niektórych neuronów pojawiają się nowe wypustki. Wyobraźmy sobie drzewo, które wypuszcza liście tylko na niektórych gałęziach. Ilustruje to zmiany zachodzące wówczas w mózgu" - mówi autor badań dr Wen-Biao Gan.
Naukowcy tłumaczą, że neurony kory ruchowej mózgu, które były aktywne podczas uczenia się nowego zadania, ulegają reaktywacji w fazie snu głębokiego, wolnofalowego. To kolejny dowód na to, ze sen pomaga utrwalić i wzmocnić nowe informacje. (PAP)
koc/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.