![](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/201710/16685421_16685405.jpg.webp?itok=XpOxHBee)
Dr Kamil Kaleta z Instytutu Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej został tegorocznym laureatem Nagrody im. Kazimierza Kuratowskiego dla młodych matematyków - poinformowano na stronie jego uczelni.
Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego przyznawana jest za osiągnięcia naukowe z matematyki osobom, które nie ukończyły 30. roku życia. Wyróżnienie jest uważane za najbardziej prestiżową z polskich nagród dla młodych matematyków. Nagroda została ustanowiona w 1981 r. przez prof. Zofię Kuratowską, Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.
Jak poinformowano w komunikacie na stronie PWr, dr Kamil Kaleta jest asystentem w Instytucie Matematyki i Informatyki PWr. Uznanie jury wzbudziły osiągnięcia laureata w zakresie teorii półgrup procesów Levy\'ego. Główne zainteresowania badawcze dr. Kalety koncentrują się na zaburzeniach schroedingerowskich skokowych procesów Markowa i ich teorii spektralnej. W 2011 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską z zakresu teorii potencjału ułamkowych operatorów Schrödingera przygotowaną pod kierunkiem prof. dra hab. Tadeusza Kulczyckiego. W 2012 r. został również laureatem prestiżowego konkursu FUGA 1 Narodowego Centrum Nauki, w ramach którego realizuje obecnie trzyletni staż podoktorski na Uniwersytecie Warszawskim. W tym roku otrzymał także stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Nagroda w tym roku zastanie wręczona podczas Joint Meeting of the German Mathematical Society (DMV) and the Polish Mathematical Society (PTM) (od 17 do 20 września) w Poznaniu.
Patronem nagrody jest prof. Kazimierz Kuratowski - jeden z najwybitniejszych polskich matematyków XX wieku, współtwórca warszawskiej szkoły matematycznej. Wśród dotychczasowych laureatów znajduje się wielu wybitnych matematyków polskich.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.