
„Pod opieką Afrodyty. Archeolodzy krakowscy odkrywają rynek Pafos, stolicy grecko-rzymskiego Cypru” to tytuł plenerowej wystawy prezentującej dotychczasowe wyniki badań naukowców z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie prowadzonych na jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze.
Krakowscy archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe na Cyprze pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Paphos Agora Project od 2011 roku. To starożytne miasto było stolicą grecko-rzymskiego Cypru, a obecnie wpisano je na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Wieloletni projekt badawczy realizują nieopodal również specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. prof. Kazimierza Michałowskiego. Oprócz Polaków w najbliższej okolicy prowadzą badania misje cypryjskie, włoskie, australijskie, francuskie i amerykańskie.
Prace prof. Papuci-Władyki mają na celu przebadanie agory, czyli rynku starożytnego miasta, określenie sposobu oraz czasu funkcjonowania tej przestrzeni publicznej. Archeolodzy chcą również sprawdzić, czy poniżej agory rzymskiej znajdowała się agora z wcześniejszego okresu - hellenistycznego. Efektem prowadzonych przez Instytut Archeologii UJ wykopalisk są nie tylko pozyskiwane informacje, ale także często unikatowe zabytki archeologiczne.
Wystawy fotograficzna składa się z kilkunastu plansz. Jak informują jej organizatorzy, jej celem jest upowszechnianie nauki i próba jej promocji poza murami uczelni. Na zdjęciach można zapoznać się z najcenniejszymi zabytkami pozyskanymi w toku prac – unikatowymi naczyniami ceramicznymi, metalowymi, czy instrumentami np. wagą rzymską wykonaną z brązu, realiami misji wykopaliskowej, odsłoniętymi pozostałościami architektonicznymi. Wystawa przybliża odbiorcom różne aspekty życia codziennego starożytnych mieszkańców Pafos.
Ekspozycję można oglądać do 8 czerwca na krakowskich Plantach naprzeciwko Bunkra Sztuki. Później zostanie przeniesiona w rejon Teatru Słowackiego, gdzie będzie eksponowana w dniach 9-22 czerwca.
Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację Archaeologica. Ekspozycja jest współfinansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.