Wysoki poziom cholesterolu związany z niepłodnością

Wysoki poziom cholesterolu u obojga, bądź jednego z partnerów może znacząco utrudniać poczęcie dziecka – wynika z badań opublikowanych w „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Naukowcy z National Institutes of Health\'s Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development w USA poinformowali, że nadmierna zawartość cholesterolu we krwi może stanowić duży problem dla potencjalnych rodziców, gdyż istotnie opóźnia moment poczęcia.

Cholesterol to substancja niezbędna dla organizmu – odgrywająca dużą rolę w syntezie hormonów o budowie sterydowej (np. progesteronu i testosteronu) oraz utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych w mózgu. Jednak zbyt wysoki poziom tego związku powoduje odkładanie się jego cząsteczek w naczyniach krwionośnych, prowadząc do powstawania chorób serca lub wylewów. Teraz okazuje się, że nadmierna ilość cholesterolu obniża także płodność.

„Wyniki naszego badania sugerują, że oprócz zwiększenia ryzyka pojawienia się chorób układu krążenia, cholesterol może prowadzić do niepłodności” – mówi Enrique F. Schisterman, jeden z badaczy.

Naukowcy sprawdzali całkowity poziom cholesterolu oraz poziom wolnego cholesterolu we krwi osób badanych, które uczestniczyły w długoterminowym badaniu czynników środowiskowych mogących mieć związek z płodnością.

Zaobserwowano, że partnerom o zbyt wysokim poziomie cholesterolu poczęcie dziecka zajmowało dużo więcej czasu niż partnerom o prawidłowej zawartości tej substancji we krwi. Podobne trudności występowały u par, u których tylko jedna osoba posiadała nieprawidłowe wskaźniki.

„Być może niektórzy potencjalni rodzice zdecydują się na sprawdzenie poziomu cholesterolu po zapoznaniu się z rezultatami naszego badania” – komentuje Schisterman. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera